Asu Maralman Kimdir? Asu Maralman Biyografisi

0 66

Asu Maralman kimdir?, Asu Maralman kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Asu Maralman ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Asu Maralman burcu nedir? Asu Maralman memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Asu Maralman Kimdir? Biyografisi

Asu Maralman Gerçek adıyla Silvie Bursalıoğlu 20 Şubat 1948 de Ermeni asıllı Türk vatandaşı Müzik aşığı bir soprano olan annesi Mersedes Bursalıoğlu’nun ikinci kızı ve üçüncü çocuğu olarak Bakırköy, İstanbul’da dünyaya geldi. Mesleği terzi olan babasının adı İstapan Bursalıoğlu’dur. 70’li senelerin başında “Şimdi Sen Varsın Dünyamda” plağıyla ünlenen (gerçek adı Azad Bursalıoğlu olan)“Nonna Bella‘nın” kız kardeşidir. Asu Maralman’ın çocukluğu Bakırköy ve Üsküdar’da geçmiştir. 5 yaşında evde piyano ve şan eğitimi ile müziğe başladı. Annesi, Silvia’nın operada söylemesini ve piyano virtüözü olmasını istiyordu. 14 yaşına geldiğinde Jirayr Çarkçı ve jirayr Aslanyan’dan şan ve solfej dersleri almaya başladı. Derslerdeki başarısının ardından 15 yaşındayken ‘leblebici horhor‘ adlı operette ustalarının da yardımıyla önemli bir rol elde etmiştir. Liseyi İtalyan Ticaret Lisesi’nde okudu. O senelerde okurken gizli olarak çeşitli düğün salonlarında sahne çalışmaları yapar. 1961 yılında Caddebostan gazinosu’nda düzenlenen Ses Yarışması’nda fransızca olarak seslendirdiği “siyah orfe” filminin müziğiyle tüm jüriyi etkileyerek birinci oldu ve ablası gibi kendini müzik dünyasının içinde buldu.

1966 yılında Uğurtan Günal orkestrası ile çalışmaya başlayan Asu Maralman işinde uzman olarak bu dünyaya ilk adımını atmıştır. orkestranın erkek solisti Orhan Şevki’dir. Bir yıl sonra, 1967’de eylül ayında evleneceği ve 12 yıl evli kalacağı Orhan Şevki ile bu sayede tanışmıştır

1968 yılına kadar yaptığı sahne çalışmalarında ablasına vokalistlik yapan Silvia da onun soyadını kullanmayı tercih etti ve Silvia Bella adıyla sahnelere çıktı. 1967 yılında Orhan Şevki ile evlenir ve kendi orkestralarında çalışmaya başlar ve çift çalışmak için Adana’ya yerleşir. 9 aylık bir süreden sonra o senelerde çok popüler olan ve diğer salonlarında Şenay Yüzbaşıoğlu, Ümit Aksu, Ayten Alpman ve Şerif Yüzbaşıoğlu gibi isimlerin çalıştığı Hilton’dan aldıkları teklif üzerine yeniden İstanbul’a yerleşmişlerdir. Asu Maralman ve eşi Orhan Şevki; Orkestrası ile uzun süre Hilton Oteli’nde program yaparlar.

İlk plağı olan “Bir Görsem Ölmeden – Nerdesin” 1971 yılında Diskotür firmasından yayınlandı. Profesyonel olarak ilk defa 1973 yılında Zeki Müren desteğiyle Erenköy Lalezar Gazinosu’nda sahneye çıktı. 1974 yılında ‘Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm’ adlı parça ile 1. Toplu İğne Beste Yarışmasında finale kaldı ama dereceye giremedi. 1977 yılında sözlerini Bülent Pozam’ın yazdığı Selmi Andak bestesi “Bal Gibi Olur” 45liği ile en büyük çıkışını yaptı. Bu çıkışın arkasından gelen “Sabah Ola Hayrola” ve “Şarkılar Yazdım” 45’likleri ile başarısını devam ettirdi.

Asu Maralman, 1976 yılında Erenköy Lalezar gazinosunda Zeki Müren’in kadrosunda sahneye çıkar.

Bir ara iş ilişkileri sayesinde tanıştıkları Fransız şarkıcı Hugues Aufray’ın davetiyle 1973 senesinin Ekim ayında Paris’e yerleşen Orhan Şevki ve Asu Maralman kısa bir süre sonra tutunamayıp Türkiye’ye dönmüşlerdir.

1974 yılında plakçısının isteği üzerine, kendisine Türkçe bir isim bulmasını istemesi üzerine, o dönem yakın arkadaşı olan yazar Ferid Edgü oturdu ve Silvia için çeşitli isimler çıkardı. Silvia içlerinden en çok Asu’yu ve Maral’ı beğendi ve plakçısına “Benim ismim Asu Maral olsun,” dedi. Plakçısı da “Asu Maral havada kalıyor, sonuna man ekleyelim Asu Maralman olsun,” deyince 26 yıl Silvia olarak yaşadıktan sonra «Asu Maralman» adı ile sahneye çıkmaya başlar.

Asu Maralman’ın müzik hayatı boyunca seslendirdiği 40 parçanın en az 10 tanesi hit oldu. Recep İki Kaşın Arası, Kimine Hay Hay Kimine Vay Vay, Bana Güzel Bir Şey Söyle, Sigaramın Dumanı, Kıbrıs Çıkartmaları’nda çalan Hudey Hudey, gibi çok ünlü şarkılara imza attı. En büyük çıkışı da “Bal Gibi Olur” adlı şarkısıyla yaptı.

1980 yılında kendisinin finanse ettiği, ilk ve tek LP’si olan “Bağrı Yanık Dostlara” yayınlandı. 1983 yılında gazinolarda ve gece kulüplerinde yaptığı sahne çalışmalarını bıraktı. 1987 ve 1988 senelerinda Amerika ve Kanada’da sahne çalışmalarında bulundu. 1989 yılından beri 1994 senesinin sonuna kadar Güney’de ve Ege’de turistik tesislerde on iki dilden şarkılar söylediği programlara başladı. Bu sırada 1989 da Bodrum’da çalışırken müzisyen Mehmet Oylumlu ile tanışır.

1990 yılında Mehmet Oylumlu ile ikinci evliliğini yaptı. 1992 Erzincan depreminden sonra eşiyle birlikte Alanya‘ya yerleşti. İki yıl Alanya’da yaşadıktan sonra 1994 yılında boşandı. Tekrar İstanbul’a yerleşti. Eşiyle ayrılık safhasında lenf kanserine yakayı ele verdi. İlk ameliyatını Fransa‘da oldu, metastaz yapınca Hacettepe’de ikinci ameliyatını geçirdi. Ve kanseri yendi.

Eski dostlarıyla birlikte “Sayın Bayanlar Baylar” adlı müzikli bir gösteride yer aldı.

2000 yılında Ada Müzik tarafından Eski 45’likler projesi bilgisinde 45’liklerinden derlenen şarkılardan oluşan “BEST OF” albümü yayınlanmıştır.

Asu Maralman; 2006’da çekilmeye başlayan ve başrollerini (Oğuz Karaman karakteri ile) Emre Kınay ve (Eda Aydeniz karakteri ile) İclal Aydın‘ın oynadığı “İki Aile isimli” TV Dizisinde Safiye rolünü oynamıştır. Dizinin jenerik müziği de ‘Olur Olur Bal Gibi Olur’ şarkısıydı.

2011 yılında yönetmen Tolga Örnek ; yönetmenliğini yaptığı “Kaybedenler Kulübü” adlı filmde; Sözlerini Zihni Küçümen‘in yazdığı, müziğini Selmi Andak‘ın yaptığı Asu Maralmanın, bundan tam 32 yıl önce “Bağrı Yanık Dostlara” adlı albümünde söylediği “Merhaba” adlı şarkıyı kullandı.

Evlilikleri :
1. evliliği : Eylül 1967 yılında Orhan Şevki ile evlendi. 12 yıl evli kaldılar ve 1979 da boşandılar.
2. evliliği : 1990 yılında Mehmet Oylumlu ile ikinci evliliğini yaptı. Daha sonra 1994 de boşandılar.
3. evliliği : 2008 yılında İngiltere’de bir abisinin çok yakın arkadaşı Türk ile evlendi. Eşinin gündeme gelmek istememesinden dolayı ismini vermiyor

Filmleri :
2011 – 2012 – İffet (Feride Teyze)(Tv dizisi)
2009 – Umut (Mine Çağlayan) (sinema filmi )
2006 -İki Aile (Safiye)(Tv dizisi)
2005 – Beşinci Boyut (Konuk Oyuncu)(Tv dizisi)
1976 – Çizmeli Kedi (Konuk Oyuncu)(sinema filmi )

Kaynak:Biyograf.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.