Aziza Mustafa Zadeh Kimdir? Aziza Mustafa Zadeh Biyografisi

0 28

Aziza Mustafa Zadeh kimdir?, Aziza Mustafa Zadeh kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Aziza Mustafa Zadeh ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Aziza Mustafa Zadeh burcu nedir? Aziza Mustafa Zadeh memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Aziza Mustafa Zadeh Biyografisi

Aziza Mustafa Zadeh, Azeri piyanist, şarkıcı ve kompozütör. Müziğinde cazı ve gelenksel Azeri müziğini, yenilikçi etkilerle harmanlayarak kullanmaktadır. Almanya‘nın Mainz kentinde annesi ve bunun yanında menejeri olan Eliza Mustafa Zadeh ile birlikte yaşamaktadır.

19 Aralık1969 tarihinde, Azerbeycan‘ın başkenti Bakü‘de dünyaya geldi. Babası Vagif Mustafa Zadeh, Aziza’nın şu anda yaptığı gibi caz ve geleneksel müziği birarada tercih ederek ün kazanmış bir piyanisttir. Annesi Gürcistan asıllı Eliza Mustafa Zadeh ise klasik müzik eğitimi almış bir ses sanatçısıdır.

Müziğe olan ilgisi halen sekiz aylıkken, babasının piyano ile çaldığı ezgilere, ağlayarak ya da dans ederek verdiği tepkilerle anlaşılan Zadeh, dans ve resim gibi sanatın pek çok dalı ile ilgilenmiştir. Üç yaşına geldiğinde ilk kez sahneye çıkan Aziza, doğaçlama vokalleri ile babasına eşlik etmiştir. Erken yaşlarda klasik piyano eğitimi almaya başlar ve Johann Sebastian Bach ve Frederic Chopin gibi büyük bestecilerin eserlerini inceler.

Aziza’, onuncu doğum gününden iki gün önce trajik bir şekilde sahnede hayatını kaybeden babasının yarattığı duygu karmaşısını müziğine yansıtmıştır. Bu ölümün ardından annesi sahnelere veda ederek hayatını kızının müzik kariyerine adar.

17 yaşına geldiğinde, Washington‘da düzenlenen Thelonious Monk piyano yarışmasını kazanmıştır. Aziza ve annesi bu dönemde Azerbeycan’dan ayrılarak Almanya’ya yerleşir.

1991 yılında ilk albümü “Aziza Mustafa Zadeh“i çıkarır ve 1993 yılında çıkardığı ikinci albümü “Always” ile, prestijli bir Alman müzik ödülü olan Phono Akademi Ödülü‘nü ve Sony firmasının Echo Prize ödülünü kazanır. Aziza bu albümünde, gitarist Al Di Meola, bas gitarist Stanley Clarke, baterist Omar Hakim ve saksafoncu Bill Evans gibi, kendi alanlarının ustaları olan müzisyenlerle birlikte çalışma şansını yakalamıştır.

1996 yılında çıkardığı “Seventh Truth” albümü ile dünyanın dört bir yanında fazlasıyla performans gerçekleştirdikten sonra, kendi bestelerinin yanında “My Funny Valentine” ve “Take Five” gibi caz standartlarını da yorumladığı “Jazziza” albümünü çıkarmıştır. 2002 yılında, dünyanın önde gelen kayıt stüdyolarından biri olan, Londra‘daki Abbey Road stüdyosunda kaydettiği “Shamans” albümünde Aziza, klasik müzik etkilerinin yanında kendine özgü vokal teknikleri ile ön plana çıkmıştır.

Diskografi:

Aziza Mustafa Zadeh (1991)

Always (1993)

Dance of Fire (1995)

Seventh Truth (1996)

Jazziza (1997)

Inspiration – Colors & Reflections (2000)

Shamans (2002)

Contrasts (2006)

Contrasts 2 Opera Jazz (2007)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.