Christoph Willibald Gluck Kimdir? Christoph Willibald Gluck Biyografisi

0 65

Christoph Willibald Gluck kimdir?, Christoph Willibald Gluck kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Christoph Willibald Gluck ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Christoph Willibald Gluck burcu nedir? Christoph Willibald Gluck memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Christoph Willibald Gluck Biyografisi

Alman besteci 18.yüzyılda operaya getirdiği yeniliklerle ünlenmiştir. 

Ataları avcılığa ve askerliğe hevesli Alman soyundan bir ailenin çocuğu olan Gluck 1714 yılında Erasbach beldesinde dünyaya geldi.

5 yaşında ilkokula başlayan Gluck, güzel soprano sesiyle söylediği şarkılarla öğrencilerin ve öğretmenlerin dikkatini çekti.İlkokulu bitirince müzik öğrenmesi için Prag kentine gönderildi.

Tanınmış müzisyen Czernohorky’den keman ve çello dersleri aldı.Erken yaşta para kazanmak zorunda kalan Gluck, keman çalarak, şarkı söyleyerek şehirler içerisinde gezip hayatını sürdürmeye çalıştı.

1736 yılında Avrupa’nın müzik kenti Viyana’da konserler verip kendini tanıtmak maksadıyla Viyana’ya gitti.Bu gezide İtalyan prensi Lombard Meizi’nin beğenisini kazandı ve onunla birlikte Viyana’dan Milano kentine gitti.

İtalya’da G.B.Sammartini gibi ünlü bir müzikçiyle tanıştı ve onunla birlikte çalıştı.Bundan dört yıl sonra İtalya’da genç bir besteci olarak operalar yazı ve büyük başarı kazandı.

Adının Avrupa’ya yayılması üzerine 1945 yılında Londra’ya çağrıldı.Orada Handel’le tanıştı.Bir operasının ilgi görmemesi üzerine Viyana’ya dönerek bir tiyatronun orkestra şefi oldu.

37 yaşındaki Gluck, 18 yaşındaki Marianna adlı güzel sesli bir kızla evlendi.Marianna operaların pastisyonlarının düzenlenmesinde Gluck’e yardım ediyordu.Mutlu beraberlikleri olmasına rağmen bu evlilikten çocukları olmadı.

1740-1760 yılları içerisinde Avrupa’nın çeşitli merkezlerini dolaştı ve operalarını temsil etti.Eskiden piyano dersleri verdiği kraliçe Marie Antoinette’in de desteğiyle Paris’te İphigenie operası oynandı ve büyük başarı kazandı.

1776 yılında Paris’te Alceste eserinin temsilinde Mozart’da oradaydı ve Gluck’u içtenlikle kutladı.Fransız kraliçesi de Gluck’a büyük oranda aylık ödenek bağlandı.

Paris’teki başarılarından ötürü Avrupa kraliçesi Marie Terese Viyana’daki İmparator Sarayının Besteciliğine atandı.

Gluck, operayı doğaya yaklaştırdı, eski çağların sanat anlayışını yeni teknik olanaklarla bağdaşlaştırdı.

Daha çok Orfeo ed Elena, Iphigenie en Aulide ve Iphigenie en Tauride gibi operalarıyla ünlenen Gluck, 1756 yılında da şövalyelik unvanı aldı.

Ünlü besteci, 15 Kasım 1787 tarihinde Viyana’da yaşamını yitirdi.

Eserleri: Ercole ile Ebe’nin Düğünü, Yeniden Semiramide, Numi Kontesi, Yüce Gönüllülüğü, Aklanan Masumluk, Sahte Köle, Merlin Adası, Kuşatılmış Kythereia, Büyülü Ağaç, Bakire, Yola Gelmiş Ayyaş, Budala Kadı, Umulmadık Karşılaşma, Clelia Zaferi, Artaserse, Demofoonte, Arsace, Sofonisba, İppolito, La Finta Schiava, II Trigrane, Poro, Artamene, Ezio, Issipile, Don Juan.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.