Coşkun Demir Kimdir Biyografisi ve Hayatı

0 100

Coşkun Demir kimdir?, Coşkun Demir kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Coşkun Demir ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Coşkun Demir burcu nedir? Coşkun Demir evi nerede? Coşkun Demir memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Coşkun Demir Biyografisi

Türk pop müzik sanatçısı Coşkun Demir, 1948 yılında Tekirdağ, Şarköy, Mürefte’de doğmuştur. Anne ve babası öğretmen idi. Şarköy’de başlayan ilköğrenimi, Bursa’da bitti. Bursa Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği eğitim hayatına başladı.

Coşkun Demir, müzik yaşamının da başladığı üniversite senelerinda Arı Dörtlüsü adlı bir grup kurarak müzik hayatına adım attı. Üniversiteden mühendis olarak mezun olduktan sonra Ankara’da mühendis olarak çalışmaya başladı. Sonra babası rahatsızlanınca 1976 yılında İstanbul’a tayin oldu. Askerlik sonrası iş yaşamına atılan Coşkun Demir müzik çalışmalarından biraz uzak durduysa da tamamiyle kopmadı. Ve o senelerde Selmi Andak’la tanıştı.

Coşkun Demir, 1979 yılında Saklambaç gazetesi tarafından düzenlenen Altın Mikrofon Yarışması’na katıldı. Şarkıcı dalında Coşkun Demir yarışmada seslendirdiği “Sevgiye Tutsak”, “Sana Muhtacım” ile birinci oldu. Yarışmada ise Şarkı Sözü ve Beste Dalında birinciliği eski Kardaşlar gitaristi Ünol Büyükgönenç “Dışarıda Kar Yağıyor” şarkısı ile kazandı.

1979 yılından sonra mühendislik hayatına noktayı koymuş ve sadece müzik yaparak hayatını sürdürmüştür.

Yarışmadan hemen sonra, sözleri Özdemir Kaptan’a ait, Selmi Andak’ın bestesi “Sevgiye Tutsak”, “Sana Muhtacım” Yavuz Plak hesabına 45’lik olarak çıkarılması ile Coşkun Demir’in işinde uzman müzik hayatı başladı. Bu plak HEY Dergisi listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi.

Bu plaktan sonra Coşkun Demir, Ali Kocatepe ile ortak projelere girdi. 1981 yılında Ali Kocatepe’nin sahibi olduğu 1 Numara firmasının paylaştığı, sözleri Özdemir Kaptan’a ait, bestesi Cenk Taşkan’a ait Bize Kalan Nedir? / Varsın Olsun adlı plağı piyasaya çıktı.

1981 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde, Ali Kocatepe’nin “Miras” adlı şarkısını seslendirdi. Bu şarkı, bir başka Ali Kocatepe çalışması olan ve Modern Folk Üçlüsü ile Ayşegül Aldinç tarafından seslendirilen “Dönme Dolap” ile aynı plakta yer aldı.

1982 yılında “Koca Çınar” adlı albümü piyasaya çıkardı. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’ne Sezen Aksu ve Ali Kocatepe ile beraber söyledikleri Ali Kocatepe’nin “Heyamola” adlı şarkısı ile katıldı. Ancak birinciliği Çetin Alp’in seslendirdiği Aysel Gürel’in şarkısı “Opera” kazanarak o yıl Almanya’da yapılan yarışmada sonuncu olmuştur.

1983 yılında çıkan “Heyamola” plağı büyük satış sayılarına ulaştı ve Coşkun Demir adını daha da popüler kıldı.

1984 yılında Polonya’da yapılan Sopot Uluslararası Şarkı Yarışması’nda, Türkçe seslendirilmiş bir Polonya şarkısı ile yarışan Coşkun Demir, Türkiye’ye dördüncülük ile döndü. Coşkun Demir, 1984 yılında Haldun Dormen’in sahneye koyduğu ve Nilüfer’in baş rolünde olduğu “Çılgınlıklar” adlı müzikalde rol aldı.

1991 yılında, Melih Kibar bestelerinin ağırlıkta olduğu “Özledim” adlı albümü çıktı. Ardından, Müjde Ar ve Uğur Yücel ile birlikte bir ‘kabare show’da yer aldı ve bu gösteri bir yıla yakın sürdü.

1996 yılında, Gökçen Taşkıran, Ahmet Güvenç ve Kamil Özler‘den yaşanan Grup G.A.K. ile birlikte “Eski Sevdalar” adlı albümü yaptı. Çok sevilen Türk müziği şarkılarının çok çağdaş yeni yorumlarından oluşan bu albüm, ’90’larla birlikte yaşanan genç isimlerin yaptığı birbirinin eşi şarkılarla bi hayli tekdüzeleşmiş müzik piyasası tarafından yeni bir yol olarak kabul edildi. Daha önce utangaç bir şekilde kendisini göstermiş olan ‘cover’ modası, bu albüm sonrası epeyce hızlandı.

Coşkun Demir, 1997 yılında Kahire Uluslararası Şarkı Yarışması’na Selma Çuhacı ve Mine Mucur’a ait “Hep Bir Yarın Var” adlı şarkıyla katıldı ve birinci oldu.

2011 yılında çıkardığı “Sokak Kedisi” adlı albümde Cengiz Çetiner’in on şarkısının yanı sıra Bora Ayanoğlu’nun unutulmaz besteleri “Güller ve Dudaklar” ve “O Yaz” adlı şarkılarda yer aldı.

Coşkun Demir, 1999 yılında evlendi ve 2005 yılında boşandı.

Albümleri :
Tekliler :
1979 – Sevgiye Tutsak / Sana Muhtacım (Yavuz Plak)
1981 – Bize Kalan Nedir? / Varsın Olsun (1 Numara)
1981 – Dönme Dolap / Miras (Modern Folk Üçlüsü ve Ayşegül Aldinç‘in “Dönme Dolap” şarkısı ile birlikte, 1 Numara)
1983 – Heyamola (Ali Kocatepe ve Sezen Aksu ile birlikte, 1 Numara)

Stüdyo Albümleri :
1982 – Koca Çınar
1986 – Kim O?
1987 – Paramparça
1991 – Özledim
1996 – Eski Sevdalar (Grup G.A.K. ile birlikte, Ada Müzik)
2002 – Coşkun Demir 2002 (Raks Müzik)
2011 – Sevgi Kuşun Kanadında (Ütopya Müzik)
2011 – Sokak Kedisi (Ütopya Müzik)
2016 – Bir Sevgi İstiyorum (Artvizyon)

Toplama Albümler :
2005 – En İyileriyle Coşkun Demir (Ossi Müzik)

Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.