Georg Friederich Handel Kimdir? Georg Friederich Handel Biyografisi

0 13

Georg Friederich Handel kimdir?, Georg Friederich Handel kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Georg Friederich Handel ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Georg Friederich Handel burcu nedir? Georg Friederich Handel memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Georg Friederich Handel Biyografisi

Alman asıllı İngiliz besteci özellikle opera, oratoryo ve çalgı müziğiyle ünlenmiştir. 

Babası Georg Handel, Saksonya Sarayı’nın önce berberi sonra başarılı cerrahıydı.Babasının ikini eşi olan rahip kızı Lutherci’nin ikinci çocukları olarak 1685 yılında Hallen’de dünyaya geldi.

Handel yedi yaşında gizlice org çalmayı öğrendi.İlk başlarda babasının desteğini göremedi ancak çevrenin uyarıları üzerine babasının da desteğini alarak devrin tanınmış orgcularından besteci F.W.Zachow’dan dersler almaya başladı.

11 yaşına geldiğinde org, keman , piyano ve obua gibi çalgıları çaldı ve oda müziği eserleri de besteledi.

Fakat babası hukukçu olmasını istiyordu Hallen Üniversitesi’nin hukuk bölümüne girdi.Babasını kaybetmesine rağmen hukuk öğrenimiyle birlikte müziğe de devam etti.Bunun yanında Hallen’deki Reform Katedrali’nin orgcusu oldu.Bir yıl sonrada Hamburg’a gitti.

Handel, Hamburg Devlet Operası Orkestrası’nın kemanlar bölüme girdi.Alman operasının kapanma tehlikesine karşı çalıştı yazdığı birden çok operayla bir oratoryosu başarıyla temsil edildi.

1706‘da Hamburg Operası’ndan ayrılarak İtalya’ya gitti.Handel, Arcangelo Corelli ve baba oğul Scarlatti’ler gibi ünlü müzikçilerle tanıştı.

İlk İtalyanca operası Rodrigo’yu 1707’de Floransa’da yazdı ve sahneledi.Daha sonra Roma’da fazlasıyla beste yaptı.Ölümden Sonra Diriliş oratoryosunu da bu dönemde yazdı.

1708’de Napoli’ye gitti burada bir yıl kalarak Aci Galatea e Polifemo adlı serenatı yazdı.1709’da Venedik’te sahnelendiğinde büyük olay yaratan Agrippina operasına da burada başladı.

1710’da İtalya’dan ayrılarak Hannover’de Elector George’nin orketra şefliği görevine atandı.1716’ya kadar müzik yöneticiliği unvanını koruduysa da zamanının çoğunu Hannover dışında geçirdi.

1718’de Londra’ya döndü Chandos Dükü tarafından Kopellmeister görevine getirildi.

Artık mesleğinden tam güvenceye kavuşan Handel, 1726’da İngiliz uyruğuna geçti.Kraliyet şapeli bestecisi oldu.

Handel 1741’e kadar 40 opera besteledi.Müzik yöneticisi, besteci, virtüöz, klavsen ve org yorumcusu ünlü öğretmen olarak çok çalışan Handel ciddi şekilde hastalandı.

Aix_la_Chapelle’de sağlığına yeniden kavuştuktan sonra eskisi gibi çalışmaya başlayan Handel Serseri’yi ardından Saul ve Israel ın Egy pt’i besteledi.

Ayrıca Düşkün Müzikçilere Destek Fonu’nun oluşturulmasına katkıda bulundu.

Sanatçı yardımseverliği ve insan sevgisiyle İngilizlerin gönlünü kazandı.1750 yılında Hollanda’da araba kazası geçirdi ve ciddi olarak yaralı olarak kurtuldu.

İyileştikten sonra İngiltere’ye döndü.Jephtha adlı son oratoryosunu besteledi.Bu sırada gözleri iyice bozuldu.

Alman kökenini hiçbir zaman unutmayan ünlü sanatçı 20 Nisan 1759 tarihinde yaşamını yitirdi.3 bin birinin katıldığı törenle Westminster Abbey’de Şairler Köşesine gömüldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.