Georges Bizet Kimdir? Georges Bizet Biyografisi

0 14

Georges Bizet kimdir?, Georges Bizet kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Georges Bizet ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Georges Bizet burcu nedir? Georges Bizet memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Georges Bizet Biyografisi

Ünlü Fransız bestecinin asıl adı Alexandre Cesarleopold Bizet, 1875 yılında Paris’te sahnelenen Carmen adlı operayla tanınmıştır.

Georges Bizet, 25 Ekim 1838 tarihinde müzik öğretmeni babanın ve amatör piyanist olan annenin ilk oğlu olarak Paris‘de dünyaya geldi.

Daha çocuk yaşlarda babasından müzik dersi almak için eve gelen öğrencilerin yanına sokuluyor, onların çalışmalarını büyük bir ilgiyle izliyordu. Oyuncaklarıyla oynarken işittiği şarkıları söylüyor, ritimlerine uyuyor ve eve özel ders için gelen öğrencilerin şarkı söyleme taklitlerini yapıyordu.

Anne ve babası Georges Bizet’in erken yaşta uyanan müzik yeteneğini gördü ve ilk müzik derslerini babasından almaya başladı.

1844’de 6 yaşında ilkokula başladı. Güzel soprano sesiyle bütün dikkatleri üzerine topladı. 3 yıl sonra 9 yaşında Paris Konservatuarı‘na alındı.

Buradaki öğretmenleri içerisinde Charles Gounod ve Fromental Halevy gibi önemli besteciler vardı.

1855’de daha 17 yaşındayken sınıf arkadaşı Charles Lecocq ile bir operet yarışmasına katıldı. Yazmış oldukları “Mucize Yaratan Doktor” adlı eserle birincilik ödülünü kazandılar.

Bizet 1857 yılında Paris Konservatuarını “Clovis et Clotilde” adlı kantatı için Büyük Roma Ödülü birinciliğini kazanarak bitirdi. Bu ödül ona iki yılını İtalya’nın Roma kentindeki Fransız Akademi’sinde geçireceği beş yıllık bir resmi burs da sağladı.

İtalya’dan döndükten sonra 1863 yılında yazdığı Büyük Opera türündeki “İnci Avcıları” ve 1866 yılında yazılan “Pert’li Güzel Kız” adlı iki opera, 1872’de Paris’te oynandı fakat beklenen yankıyı yaratamadı.

Bu hüsranlara önem vermeyen Bizet bir süreliğine dinlenmek maksadıyla Provense sayfiye yerine gitti ve orada ünlü Fransız şair Alphonse Daudet’in “Arl’lı Kız” dramı için 1872-1876 senelerin içerisinde “2 L’Arlesienne-Suiten” adlı sahne müziğini yazdı.

Çağdaş Fransız yazarı Prosper Merimee’nin bir öyküsü üzerine “Carmen” adlı başyapıtı yazdı. Eseri 1874’te bitirdi, temsil ise 1875’te gerçekleşebildi, ancak konusu sebebiyle çok ağır eleştiriler aldı. 1875’teki ilk sahnelenişinde skandal yaratan bu yapıt opera tarihinde yeni bir dönem açtı. Carmen skandalının üzüntüsü üzerine Bizet, 3 ay sonra halen 37 yaşındayken yaşamını yitirdi.

3 Haziran 1875 tarihinde senelerdir kronik boğaz enfeksiyonu sebebiyle rahatsız olan Georges Bizet, kalp krizi geçirerek 37 yaşında yaşamını yitirdi.

Bazı Eserleri:
Mucize Doktor(1856-57),
Don Proccopis(1858-59),
Ivan IV(1865),
Cemile(1871),
Do Majör Senfoni(1855),
Dört El İçin On iki Parça(1871),
Vatan Uvertürü(1873),
Küçük Orkestra Suiti(1871)
Carmen, (1875)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.