Giacomo Meyerbeer Kimdir? Giacomo Meyerbeer Biyografisi

0 12

Giacomo Meyerbeer kimdir?, Giacomo Meyerbeer kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Giacomo Meyerbeer ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Giacomo Meyerbeer burcu nedir? Giacomo Meyerbeer memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Giacomo Meyerbeer Biyografisi

Giacomo Meyerbeer tanınmış bir Alman opera bestecisidir.Giacomo Meyerbeer, 5 Eylül 1791 tarihinde Berlin, Almanya’da zengin bir bankacının oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Jakop Liebmann Beer’dir. Müzik öğrenimine küçük yaşta başladı. Bestecilik hayatına piyano ve şan için küçük bestelerle atıldı. Devrin ünlü bestecilerinden Carl Maria Friedrich Ernst von Weber’le tanışması, onun müzikle daha daha yakından ilgilenmesini sağladı.

Bir süre İngiltere ve Fransa‘da bulunduktan sonra İtalya‘ya geçmiş, önce bu ülkedeki opera akımlarının etkisinde kalmış, daha sonra Paris‘e yerleşerek “Robert le Diable” (Şeytan Robert) ve “Les Huguenots” gibi ilk önemli operalarını vermiştir.

Bir ara Prusya Genel Müzik Müdürü olarak Berlin’de görev alan Giacomo Meyerbeer, tekrar Paris’e dönmüş; burada “Le Prophéte” (Peygamber) ve “L’Africaine (Afrika’lı Kadın) gibi üslup ve kişiliğini yansıtan örnekler yazmıştır. Son operası olan Afrikalı Kadın büyük başarılar kazandı.

Giacomo Meyerbeer, 2 Mayıs 1864 tarihinde Paris, Fransa’da 73 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
Robert le diable (Şeytan Robert)
Les Huguenots
Jephtas Gelübte
Wirt und Gast
Das Brandenburger Tor
Romilda e Costanza
Semiramide riconosciuta
Emma di Resburgo
Margherita d’Anjou
L’Almanzore
L’esule di Granata
Il crociato in Egitto
Ein Feldlager in Schlesien
Le prophète (Peygamber)
L’étoile du nord
Le pardon de Ploermel
L’Africaine (Afrika’lı Kadın)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.