İskender Paydaş Kimdir? İskender Paydaş Biyografisi

0 20

İskender Paydaş kimdir?, İskender Paydaş kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere İskender Paydaş ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca İskender Paydaş burcu nedir? İskender Paydaş memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

İskender Paydaş Biyografisi

Müzisyen, aranjör, besteci, prodüktör ve orkestra şefidir İskender Paydaş, 22 Temmuz 1967 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Zafer adında kardeşi mevcuttur. Babası ünlü orkestra şefi Muhittin Paydaş’dır. Milli kaleci Cihat Arman’ın torunudur. Beş yaşında piyano dersleri almaya başladı.

Beş ve yedi yaşlarında çıkardığı iki 45′lik single’ı ve babasının orkestra şefliğinde Türkiye turnelerinde toplam 145 konseri var.

Dokuz yaşından beri sabahları ilkokula giderken öğlenden sonraları da müzik eğitim hayatına İstanbul Devlet Konservatuarı piyano bölümünde 12 yaşına kadar devam etti. Şişli Koleji’nde ortaokulu, Kabataş Erkek Lisesi’nde de liseyi bitirdi. Soranlara “evet bir üniversiteye kaydım var” diyebilmek için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili Edebiyatı, sonrasında Antropoloji, sonrasında Felsefe, sonrasında Açık Öğretim İktisat’la devam eden yolculuğu diploma almadan da sonra ermiş.

1983 yılında işinde uzman müzik yaşantısına Avşa Otel’de başladı. Sözlerini yazıp bestelediği rock’n roll şarkısı ‘Küçük Hanım’ o yaz Avşa Adası’nın hiti oldu.

1985 yılında liseden mezun olduktan sonra 2 sene üniversite sınavlarına girmeyip çeşitli pavyon ve gece kulüplerinde çalarken 1986 yılında Kayahan‘la tanışmış. Gerçek işinde uzmanliği Kayahan’ın klavyecisi olduğunda yaşadı.

1986 yılında Kayahan ile çalışmaya başlayarak ilk aranjmanlarını yaptı ve o günden beri Kayahan’ın aşağı yukarı tüm şarkılarının aranjörlüğünü yapmaktadır.

İskender Paydaş, Mirkelam ile “Her Gece” ve “Tavla” ile başlayan serüveninde sayısız konser ve festivallerde sahne aldı ve sanatçının üç albümün çalışmalarını yaptı.

1997 yılında Şebnem Ferah’ın “Kadın” albümünün ve 1999 yılında “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” albümünün prodüktörlüğü üstlendi.

İskender Paydaş, Kayahan, Mirkelam, Şebnem Ferah ve Orhan Gencebay, Emre Altuğ, Kurban, MFÖ, Nilüfer, Nazan Öncel, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Kerim Tekin, Ajda Pekkan, Suat Suna, Kibariye, Sertab Erener, Ege (şarkıcı), Asya, Mustafa Sandal, Levent Yüksel, Özgün, Nil Karaibrahimgil, Fatih Erkoç, Keremcem, Atiye Deniz gibi sayısız ismin albümlerinde aranjör,besteci ve prodüktör olarak yer aldı.

2005 yılında 12 kişilik “İskender Paydaş Orkestrası”nı kurdu ve bu orkestranın hem şefliğini yaptı hem de klavyecisi oldu. Pek çok konserlerinde Ajda Pekkan ve Nazan Öncel’e ve daha bir çok sanatçının konserlerinde orkestrası ile eşlik etmiştir.

İskender Paydaş, Istanbul for Aficionados, Hırsız Var, Türkler Çıldırmış Olmalı, Şaşkın, Pak Panter, Kolpaçino Bomba ve Bu İşte Bir Yanlızlık Var filmlerinin müzikleri ile İmkansız Aşk, Ümit Milli, Ah Bir Polis Olsam, Lale Devri ve Kurt Kanunu dizilerinin müziklerini de yaptı.

İskender Paydaş, müzik dışında resim, edebiyat, kayak-yelken ve değişik yerleri gezip görmekten hoşlanıyor.

İskender Paydaş, 25 Haziran 1993 tarihinde oyuncu Yaprak Özdemiroğlu ile yaptı 7 yıl evli kaldıktan sonra 25 Haziran 2000 tarihinde boşandı.

İskender Paydaş, 16 Ekim 2009 tarihinde Ilgın Beyazıt ile Roma Büyükelçiliği’nde evlendi. Ömer Alef (d. 30 Ağustos 2012) adında bir oğlu mevcuttur.

Albümleri :
2011 – Zamansız Şarkılar
2014 – Zamansız – Şarkılar 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.