James Hetfield Kimdir? James Hetfield Biyografisi ve Hayatı

0 32

James Hetfield kimdir?, James Hetfield kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere James Hetfield ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca James Hetfield burcu nedir? James Hetfield memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

James Hetfield Kimdir? James Hetfield Biyografisi ve Hayatı

A.B.D. kökenli trash metal grubu Metallica’nın söz yazarı, vokalisti ve ritim gitaristi. Grubu 1981 yılında, davulcu Lars Ulrich ile beraber kuran Hetfield, halen grupla olan birlikteliğini devam ettirmektedir.

James Alan Hetfield, 3 Ağustos1963 tarihinde, Los Angeles, California, A.B.D.’de dünyaya geldi. Henüz 9 yaşındayken piyano dersleri almaya başlayan Hetfield, bir süre abisinin davulu ile de ilgilenmiş olsa da, ondört yaşındayken hayatının daha sonraki kısmında kullanacağı ensturman olan gitara geçiş yaptı.

Babası halen James genç yaşlardayken ailesini terkeden ve 16 yaşındayken annesini kaybeden Hetfield, müzik dünyasında işinde uzman olarak çalışmaya başlamadan önce pek çok geçici işte çalıştı.

1981 yılında, gitar ve vokalde James Hetfield, davulda Lars Ulrich, lead gitarda Dave Mustaine ve bas gitarda Ron McGovey’den oluşan kadrosu ile Metallica grubu kuruldu. 1983 yılında, grubun ilk albümü Kill’em All’ın çıkmasından kısa bir süre önce, bas gitarist McGovney gruptan ayrılarak yerini Cliff Burton’a bıraktı, bunun yanında, daha sonraki senelerde Megadeth’i kuracak olan gitarist Dave Mustaine de ağır alkol problemleri yüzünden gruptan uzaklaştırıldı ve yerine Exodus grubunundan Kirk Hammett gelerek grubun ana kadrosu tamamlandı.

1983 yılında, sadece iki hafta içinde kayıtları sona eren Kill’em All albümü yayınlandı ve Metallica kısa sürede metal müzik dünyasının en büyük grupları arasına girmeyi başardı. Kill’em All ve sonraki albümlerdeki şarkılarda, Nothing Else Matters, My Friend of Misery gibi istisnalar da olmasına rağmen Hetfield ritm gitar çalmayı sürdürdü ve genellikle şarkıların solo kısımlarını Hammett’a bıraktı.

Sahnede geçirdiği uzun yıllar içinde pek çok kez sakatlanan Hetfield, Montreal‘de gerçekleşen 1992 yılındaki Guns N’ Roses/Metallica turunda Fade To Black adlı şarkıyı çalarken, yerleri değiştirilmesi gereken fakat eski yerlerinde unutulan bir dizi havai fişeğin patlaması neticesinde, sol kolunda 2. ve 3. dereceden ağır yaralarla hastaneye kaldırıldı. Ayrıca 1994 yılında geçirdiği motorsiklet kazasının sonucu olarak kafasına otuzun üzerinde dikiş atılan müzisyene, menejeri tarafından “turnelerin gerçekleştiği zamanlarda, sık sık düşüp konserlerden geri kaldığı için” kaykay kullanma yasağı getirildi.

Uzun yıllar boyunca alkolizm sorunları ile boğuşan Hetfield, St. Anger albümü öncesinde geçirdiği yoğun terapiler neticesinde bu problemindan kurtuldu. 2004 yılında, Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky tarafından prodüksiyonu yapılan ve yönetilen, grubun yirmi yılı aşan müzik yaşamından esintiler taşıyan belgesel filmi Some Kind of Monster’da alkolizm sorunlarından da söz eden Hetfield, ayrıca bu belgeselde grubu ve kendi hayatı hakkındaki pek çok iddaya ve bilinmeyen konuya açıklık getirdi.

17 Ağustos1997 tarihinde dünya evine girdiği eşi Francesca Tomasi ile olan birlikteliğinden Cali, Castor ve Marcella adlı üç çocuk sahibi olan Hetfield, gruptan arta kalan zamanlarında avlanma, kayak, kaykay ve su kayağı gibi sporlarla uğraşmakta ve de 1963 yılına ait gitarlardan oluşan geniş koleksiyonuna eklemekler yapmaktadır.

Diskografisi

Kill ‘Em All (1983)

Ride the Lightning (1984)

Master of Puppets (1986)

..And Justice for All (1988)

Metallica (1991)

Load (1996)

ReLoad (1997)

St. Anger (2003)

Death Magnetic (2008)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.