Loulou Dedola Kimdir Biyografisi ve Hayatı

0 72

Loulou Dedola kimdir?, Loulou Dedola kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Loulou Dedola ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Loulou Dedola burcu nedir? Loulou Dedola memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Loulou Dedola Biyografisi

Atatürk aşığı Fransız yazar Loulou Dedola, çizgi roman ve konserlerle Kemalizmi anlatıyor.Loulou Dedola, Fransa’da Lyon şehrinde doğmuştur. Roman yazarı, sinema ve çizgi roman senaryo yazarıdır. Özellikle de Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında bir çizgi roman yazdı.

Fransa’da yaşayan Loulou Dedola, birlikte Avrupa ve Afrika’da çok seyahat ettiği RCO müzik grubunun lideri, yazarı, bestecisi ve şarkıcısıdır.

Afrika‘da bir çok konser veren Loulou Dedola, Nijerya‘da uzun süre yaşadı ve Afrika suç şebekelerine sızmayı başardı. Hayatının bu dönemi,2009 yılında yazdığı ilk romanı olan “419 African Mafia”ya ve 2014 yılında tasarımcı Lelio Bonaccorso ile birlikte ilk isim verdiği çizgi romana ilham verdi.

Bu romanından Canal Plus için bir belgesel hazırladı. 2014 yılında bu romanı uyarlanarak yönetmenliğini Eric Bartonio’nun yaptığı “419” adı ile filmi yapıldı.

Fırsat buldukça Afrika ülkelerine giden Fransız müzisyen yazar Loulou Dedola, Atatürk’ü ve Kemalizmi Afrikalı çocuklara anlatıyor. Dedola, sorunlarla boğuşan Afrika için de çözümün Kemalizm olduğunu söylüyor.

2018 yılında Çizgi roman olarak hazırlanan “Le Père Turc: À la recherche de Mustafa Kemal” (Türklerin atası, Mustafa Kemal’in izinde) kitap İzmirli bir entelektüel olan Afife karakteri üzerinden Atatürk‘ün yaşamından kesitler sunuyor.

Kendini Kemalist olarak tanımlayan Atatürk aşığı Fransız yazar Loulou Dedola, çizgi roman ve konserlerle Kemalizmi anlatıyor.

Ressam Bedri Baykam‘ın daveti üzerine31 =cak 2020 tarihinde İstanbul‘a gelen Fransız müzisyen yazar Loulou Dedola, Piramid Sanat’ta söyleşiye katıldı.

Kitapları :
2019 – Fela back to Lagos
2018 – Le Père Turc: À la recherche de Mustafa Kemal (Türklerin atası, Mustafa Kemal’in izinde).
2017 – Jeu d’Ombres – Tome 02: Ni Ange ni maudit
2016 – Jeu d’Ombres – Tome 01: GAZI
2009 – Quatre cent dix-neuf
2009 – 419 African Mafia

Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.