Mert Ekren Kimdir? Mert Ekren Biyografisi

0 17

Mert Ekren kimdir?, Mert Ekren kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Mert Ekren ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Mert Ekren burcu nedir? Mert Ekren memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Mert Ekren Biyografisi

Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal ile evlenip boşanmış olan Asım Ekren’in oğludur.Mert Ekren, 1 Ekim 1978 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası baterist Asım Ekren, annesi Selçuk Başar’ın kız kardeşi Asuman Başar’dır. Özel Yıldız Lisesi’nden mezun oldu. Ardından müzik hayatına başladı. 1995 yılında “Kuşadası Altın Güvercin” müzik müsabakasında “Aşkımı Çaldın” isimli şarkısıyla birinci oldu. Birinciliğin peşi sıra Gelişim Orkestrası’nın desteğiyle Uğur Başar‘ın direktörlüğünde kendi ismini taşıyan ilk albümünü yaptı.

1999 yılında çıkardığı ikinci albümünün çıkış parçası olan “Alo Orda mısın” herkesin diline dolandı. Mert Ekren’nin bir çok şarkısı başka şarkıcılar da yorumlanmıştır. Alişan‘ın “İkimize Birden” Reyhan Karaca‘nın “Tam İsabet”, Burcu Güneş‘in “Sahilden” şarkıları bunlardan bazılarıdır. Mustafa Sandal‘ın “Mevcut” şarkısının sözleri Mert’e aittir. Hande Yener‘in seslendirdiği “Naber”, söz,müzik ve düzenlemesi Mert Ekren’e aittir.

Mert Ekren, yaptığı beste ve şarkı sözü yazarlığının yanında bir çok albümde aranjörlük yapmıştır.

2015 yaz aylarında çıkacak olan Ajda Pekkan ve Gülben Ergen’nin yeni albümlerinde Mert Ekren’e ait şarkılar da mevcuttur. Altay, Kutsi, Azerbaycanlı şarkıcı 2011 Eurovision Şarkı Yarışması birincisi Nigar Cemal da söz ve müziği Mert Ekren’ne ait şarkılardan albümlerine almışlardır.

23 Mart 2015 tarihinde Show TV’de başlayan, sunuculuğunu Özge Ulusoy’un yaptığı “Bugün Yıldız Benim” adlı yarışmada sesine, stiline, tarzına güvenen ev hanımları yarışacak, jüri koltuğunda Mert Ekren, modacı Hakan Akkaya ve türkücü Songül Karlı olacak.

Albümleri :
1997 – Mert Ekren Içinemi Düştün Aşkın
1999 – Aşk İçin
2002 – Gitme Dur
2004 – Sil Baştan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.