Murat Başaran Kimdir? Murat Başaran Biyografisi ve Hayatı

0 29

Murat Başaran kimdir?, Murat Başaran kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Murat Başaran ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Murat Başaran burcu nedir? Murat Başaran memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Murat Başaran Kimdir? Murat Başaran Biyografisi ve Hayatı

Ahmet Murat Başaran, 4 Haziran 1974 tarihinde Ankara’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita bölümü mezunudur.

Türk bestekar, söz yazarı ve pop müziği sanatçısı. Şahin Özer plakçılıktan 1999 Kasım ayında “Azıcık Ucundan” adlı ilk albümünü çıkarmıştır. Sonra da asıl kendini gösterdiği Hadi Sen de Kudur albümünü 2002 Ağustos ayında çıkarmıştır.

Ahmet Murat Başaran, Yalın, Gökhan Özen, Emel Müftüoğlu, Sezen Aksu olmak üzere diğer sanatçılara verdiği besteler ve Gülben Ergen‘e yazdığı şarkıyla da dikkat çekmiştir. Aynı zamanda Hakan Peker’in 2000 yılına damgasını vuran “Karam” şarkısının söz yazarıdır.

Almanya, Hollanda ve Avusturya’da 140’ın üzerinde konsere çıktı.

Murat Başaran, 2005 Temmuz ayında Sana Ölürüm adlı üçüncü albümüyle müzikteki başarılı çıkışını devam ettirmeyi başarmıştır. 2005 yılında bestesini Aydın Sarman‘ın yaptığı “Sana Ölürüm” şarkısı 2007 yılında Murat Başaran’a Kral Tv Müzik ödüllerinde yılın şarkıcısı ve yılın en iyi pop şarkıcısı ödülünü kazandırdı.

2,5 yıl aradan sonra 7 Ocak 2008’de “Canın Sağolsun” albümü ile müzik listelerinde zirveye oturmuştur. Gitar çalmaktadır.

2013 yılında avukat Pınar Başaran ile evlendi.

Murat Başaran,5 Ağustos 2016 tarihinde 15 Temmuz darbe girişimi olayları sebebiyle sözü kendisine, müziği Erhan Güleryüz‘e ait olan “Ay Yıldızımın Altında” şarkısını paylaştı.

Albümleri:
2000 – Azıcık Ucundan
2002 – Hadi Sen de Kudur
2005 – Sana Ölürüm
2008 – Canın Sağolsun
2013 – İşte O Sensin
2019 – Yana Yana” (feat. Yıldız Tilbe) (Single)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.