Tevfik Yener Kimdir Biyografisi ve Hayatı

0 77

Tevfik Yener kimdir?, Tevfik Yener kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Tevfik Yener ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Tevfik Yener burcu nedir? Tevfik Yener memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Tevfik Yener Biyografisi

 

Tevfik Yener, 10 Kasım1938 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.1950’lerde gece kulüplerinde kontrbas ve trombon çalıp şarkı söyledi.

Resim eğitimi gördü, Bedri Rahmi Eyüboğlu resim atölyesine devam eden bir ressam olarak kitap dergi ve gazetelere resim çizerek ressamlığa başladı. Sonra da meslek olarak gazeteciliği seçti. Mesleğinde yayın yönetmenliğine yükseldi, çok satan gazete ve ekleri yönetti.

42 yıl genel yayın yönetmenliği yaptı. Rekor tirajlara ulaşan gazeteler yarattı ve yönetti. TV programları yaptı. Ansiklopediler ve referans kitapları yayımladı. Medya yöneticiliğini bıraktıktan sonra 1991 yılında New York’ta yaşamaya başlayan Tevfik Yener, politik ve toplumsal içerikli tablolar yapıyor, kitap yazıyor.

Tevfik Yener, gazetecilik yaptığı senelerde fotoromanları, arka sayfa güzellerini gazetelere ilk o koydu, “boyalı” basını icat eden isimler içerisinde yer aldı.

2011 yılında 50’lerden günümüze gece yaşamından siyasete, basından magazine olaylar ve insanları anlattığı “İstanbul, Aşk, Ekmek, Hayal” adlı kitabını paylaştı.

Tevfik Yener, 13 Ağustos 1975 tarihinde şarkıcı Neşe Karaböcek ile evlendi. Hasan Ali (d.1975-ö.2019) adını verdiği bir oğlu oldu.

Tevfik Yener, 1991 yılında şarkıcı eşi Neşe Karaböcek ile New York’ta yaşamaya başladı.

Kitapları :
2009 – 7 Akbaba Kıyametin Habercileri
2011 – İstanbul, Aşk, Ekmek, Hayal
2012 – Türk olmak
2015 – Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğu

Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.