Uğur Başar Kimdir Biyografisi ve Hayatı

0 94

Uğur Başar kimdir?, Uğur Başar kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Uğur Başar ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Uğur Başar burcu nedir? Uğur Başar memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Uğur Başar Biyografisi

18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda işinde uzman müzik hayatına başladı. Uğur Başar, 1947 yılında Ankara’da doğmuştur. Selçuk Başar adında abisi ve Asuman Başar adında bir kız kardeşi mevcuttur.

Uğur Başar, 18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda işinde uzman müzik hayatına başladı. İstanbul Gelişim Orkestrası 1968 yılında abisi Selçuk Başar tarafından kuruldu. Orkestrada Sükan Tangüden, Asım Ekren, Selçuk Başar, Zerrin Özer, Garo Mafyan, Uğur Başar ve Yalçın Ateş gibi isimler yer aldı. Daha sonra Neco, Attila Özdemiroğlu, İhsan Kayral, Robert, Şenay Yüzbaşıoğlu, Berna Doyran, Fatih Erkoç, Erdal Kızılçay, Fahir Atakoğlu, Onno Tunç, Cengiz Teoman, Atilla Şereftuğ ve Ajda Pekkan gibi isimler orkestrayla çalıştı.

İlerleyen senelerde Selçuk Başar’la 1980 başlarında İstanbul Gelişim Stüdyosu’nu açarak bir çok sanatçının albümlerinde besteci, aranjör ve icracı olarak katkıda bulundu.

1969-1970 kış sezonunda 23 kişilik büyük İstanbul Gelişim Orkestrası olarak Şan Tiyatrosu’nda sahneye çıktılar. 70’li senelerin ortasında gruba solist olarak Zerrin Özer dahil oldu.

Daha sonra dağılan grup, 1991 yılında Neco, Garo Mafyan, Selçuk Başar, Burcu Güneş, Attila Özdemiroğlu, Ayşen Tan ve Asım Ekren kadrosuyla Günay Tuncel’in Günay Restaurant‘da sahneye yeniden çıktı. Topluluğun son ekibine ise Zerrin Özer‘de solist olarak katıldı. 1997 yılında Demet Tuncer de Gelişim Orkestrası’nın bir dönem solistliğini yaptı.

İstanbul Gelişim Orkestrası; Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar gibi usta müzisyenlerin aralarında bulunduğu orkestra üyeleri, “Müzikalite” sloganıyla Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Fatih Erkoç, Erol Evgin, Neco, Sezen Aksu, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli gibi Türkiye’ye pek çok sanatçının yetişmesine öncülük ederek pop müzik piyasasına sayısız isim kazandırdı.

2004 yılında oluşturduğu 50 kişilik senfonik orkestrayla Parkorman’da görkemli bir 35’inci yıl konseri verdi.

Halen İstanbul Gelişim Pop ve Jazz Combo orkestralarının yöneticiliği yapmaktadır.
Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.