Selahattin Duman Kimdir Biyografisi ve Hayatı

0 71

Selahattin Duman kimdir?, Selahattin Duman kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Selahattin Duman ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Selahattin Duman burcu nedir? Selahattin Duman memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Selahattin Duman Biyografisi

Türkiye’de gazete mutfaklarının önde gelen tecrübeli isimlerinden olan ve kendisine özgü bir üslupla kaleme aldığı hiciv yazıları oldukça büyük beğeni alan Selahattin Duman, geçirdiği ameliyatın ardından 22 Nisan 2021 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.Halk Türkçesinden bolca kullandığı deyim ve atasözleriyle Türk medyasının diğer yazarlarından sıyrılmayı başarabilmiş yazarlardandır.

Selahattin Duman, Ankara’nın ilçesi Haymana’nın köyü Yenice’de doğmuştur. Annesi Nimet Duman, babası Dr. Abdullah Duman’dır. Kolejde yatılı okudu. 1983 yılında İstanbul’a taşındı.

Uzun yıllar Sabah Gazetesinde ve Vatan Gazetesinde yöneticilik ve köşe yazarlığı yaptı. 5 Mart 2013 tarihinde Vatan’dan ayrıldı.

Selahattin Duman,1974 yılında 24-25 yaşında Bilge hanım ile evlendi, 29 yaşındayken, Özge adında bir kız (d.1979) babası oldu. Daha sonra boşandılar. Aynı eşi ile yeniden evlendi ve tekrar boşandı.

İlgi gören yazılarını kitaplarda topladı; Kendimi Tebrik Ederim, Suçumuz Mükemmel Olmak, Bankamatik Kursu Açan Yok Mu?, Kadınları Anlamış Gibi Yapma Sanatı adlı kitapları yayımlandı. Komser Şekspir, Romantik ve Bir Erkeğin Anatomisi filmlerinde rol aldı.

18 Temmuz 2020 tarihinde İzmir‘in Torbalı beldesinde trafik kazası geçiren Duman, kaza sonrası yaşanan çeşitli kalp rahatsızlıkları sebebiyle uzun süredir tedavi gördü.

Selahattin Duman, genel yayın yönetmenliğini Zafer Mutlu‘nun yaptığı, 15 Ocak 2021 tarihinde ilk sayısı yayımlanan ulusal haftalık gazete olan “Oksijen” gazetesinin yazarlar kadrosuna katıldı.

Selahattin Duman, yaklaşık 10 gün önce geçirdiği ameliyatın ardından 22 Nisan 2021 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Hastanesi’nde yaşamını kaybetti.

Kitapları :
1995 – Kendimi Tebrik Ederim
1997 – Suçumuz Mükemmel Olmak!
1997 – Bankamatik Kursu Açan Yok Mu?
2018 – Kadınları Anlamış Gibi Yapma Sanatı

Filmleri :
1996 – Bir Erkeğin Anatomisi
2001 – Komser Şekspir
2007 – Romantik

Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.