Alfred Schnittke Kimdir? Alfred Schnittke Biyografisi ve Hayatı

0 22

Alfred Schnittke kimdir?, Alfred Schnittke kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Alfred Schnittke ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Alfred Schnittke burcu nedir? Alfred Schnittke memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Alfred Schnittke Kimdir? Alfred Schnittke Biyografisi ve Hayatı

Müziğiyle dünya çapında bir çok klasik müzik severe ve sanatçıya ilham kaynağı olmuş usta besteci, Alman müzik adamı

Alfred Schnittke 24 Kasım1934‘te Engels‘te, Sovyet Rusya‘sında dünyaya geldi. Babası, Rus kökenli yahudi asıllı bir aileden geliyordu. Annesi ise Rusya’nın Volga bölgesinde yaşayan Alman kökenli bir ailenin kızıydı. Schnittke müzik eğitim hayatına 1946‘da Viyana‘da başladı. Babası burada gazeteci ve çevirmen olarak çalışıyordu. 1948 yılında aile, Moskova‘ya taşındı ve Schnittke piyano eğitim hayatına burada devam etti. Orkestra şefliği diplomasını aldı.

1953-58 yılları içerisinde Moskova Konservatuarı’nda, Yevgeny Golubev ve Nikolai Rakov gibi ustalarla çalıştı.

Schnittke, yüksek lisansını compozitörlük üzerine bitirdi ve 1961 yılında kompozitörler derneği üyesi oldu. Ünlü müzisyen, özellikle Sovyet kapitalizmi yanlısı Phillip Herschkowitz tarafından desteklendi.

1962 yılında, Schnittke, Moskova Konservatuarı’na orkestra eğitmeni olarak atandı ve 1972 yılına kadar görevine devam etti. 1972’den sonra film müzikleri yazmaya başladı. Sanatçının kompozitörlüğünü yaptığı 60’tan fazla film mevcuttur.

Schnittke’nin başarısı, eserlerindeki geniş melodi zenginliği ile duyguyu bi hayli güçlü ve sarsıcı bir şekilde iletiyor olmasında yatmaktadır. 1977 yılında bestelediği konçertosu Grosso No.1, sanatçıyı üne kavuşturan ilk eseridir. Eseri, tanıtan Schnittke’nin müziğine bi hayli hayran Gidon Kremer‘di. Schnittke’nin birden çok eseri, Kremer ve aralarında Yury Bashmet, Natalia Gutman, Gennady Rozhdestvensky ve Mstislav Rostropovich‘in de olduğu bir çok önde gelen performans sanatçısına ilham kaynağı oldu.

1988 yılında ilk kez Amerika‘ya Boston Müzik Festivali için gelen Schnittke, Symphony No. 1‘in prömiyerini yaparak, Boston Senfoni Orkestrası ile birliktte çalıştı. 1991 yılında Amerika’ya ikinci kez gelen sanatçı Concerto Grosso No. 5 adlı eserini Centennial Festivali’nde Cleveland Orkestrasıyla birlikte çaldı. Ardından tekrar 1994 yılında Symphony No. 7‘in dünya premiyeri için New York Filarmoni Orkestrası’nı yönetti.

Schnittke, 9 senfoni, 6 konçerto grossi, 4 keman konçertosu, 2 çello konçertosu ve bir çok piyano konçertosu besteledi. İlk operası ”Life with an Idiot”un premiyeri 1992 Nisanında Amsterdam‘da yapıldı. Son iki operası ”Gesualdo” ve ”Historia von D. Johann Fausten”, sırasıyla 1995 Mayıs ayında Viyana’da ve 1995 Haziranında Hamburg‘da sahnelendi.

1980’lerde Schnittke’nin müziği, giderek artan dünya çapında bir beğeni kitlesine sahip oldu. Aralarında Avustralya Devlet Özel Ödülü (1991), Japon Kraliyet Özel Ödülü (1992) ve Moskova Onur Ödülü (1998)nün de dahil olduğu birden çok ödül aldı. Müziği, retrospektif ve genel birden çok festivalde şereflendirildi.

1985 yılında ilk felç krizleri gelmeye başlayan ünlü sanatçı, yine ani bir felç sonrasında 3 Austos1998‘de Hamburg’da hayata gözlerini kapadı. Hastalığı boyunca müzikten kopmayan ve devamlı yeni eserler yaratan sanatçı, bir çok klasik müzik sanatçısına ilham kaynağı oldu.
Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.