Bülent Keneş Kimdir Biyografisi ve Hayatı

0 70

Bülent Keneş kimdir?, Bülent Keneş kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Bülent Keneş ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Bülent Keneş burcu nedir? Bülent Keneş evi nerede? Bülent Keneş nerede oturuyor? Bülent Keneş memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Bülent Keneş Biyografisi

Today’s Zaman Genel Yayın Yönetmenidir.Bülent Keneş, 1969 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da bitirdi. Üniversite Eğitimi İçin İstanbul’a gitti. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Bülent Keneş, 1994 yılı Mart ayında Zaman gazetesinde işinde uzman hayata atıldı. Gazetenin çeşitli birimlerinde çalıştıktan sonra, 1995 Ekim ayında Dış Haberler Müdürlüğü, 1999 yılında ise Haber Müdürlüğü görevini üstlendi.

Bunun yanında Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 1996 Eylül’ünde verdiği, “Medeniyetler Çatışması Tartışmaları Bağlamında Batı Medyasının Nasıl Bir İslam İmajı Oluşturduğuna Dair Bir İnceleme” başlıklı tezle bitirdi. Bu çalışma 1998 yılında “Batı Basınında İslam İmajı” adıyla kitap olarak yayınlandı.

Bülent Keneş, Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda başladığı doktora çalışmasını, 28 Şubat post-modern askerî darbesinin iş ve akademik yaşamındaki olumlu olmayan etkilerinden dolayı, 1998 yılında yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Gazeteci-yazar olarak mesleğini ise sırasıyla Turkish Daily News Yayın Koordinatörü, Anadolu Ajansı New York Büro Şefi, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, İngilizce yayınlanan Today’s Zaman Gazetesi (kurucu) Genel Yayın Yönetmeni olarak sürdürdü.

Bunun yanında çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyetlerde bulunmaya, radyo ve televizyon programları yapmaya devam etti.

2008-2009 yılları içerisinde Fatih Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı (MBA) da yapan Bülent Keneş, YÖK’ün 2009 yılında çıkardığı aftan yararlanarak doktora çalışmasına geri döndü ve bu kitaba kaynaklık eden “İran Dış Politikasında Devamlılik ve Değişim (1979- 2011)” başlıklı doktora tezini 2011 Eylül ayında bitirdi.

2010 yılından beri Fatih Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve iletişim alanında dersler de veren yazar, iyi derecede İngilizce, orta seviyede Farsça bilmektedir.

Bülent Keneş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bülent Keneş, attığı tweetlerde hakaret ettiği gerekçesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın avukatlarının şikayeti üzerine, 10 Ekim 2015 tarihinde Yenibosna’daki Zaman Gazetesi binasında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü personellerince gözaltına alındı. Emniyet ve savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle mahkeme gönderildi. Mahkeme, Keneş’in tutuklanmasına karar verdi.

TWITTER’daki mesajlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile 10 Ekim 2015’te tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine 4 gün sonra tahliye edildi.

4 Aralık 2015 tarihinde Today’s Zaman’ın Genel Yayın Yönetmeni görevinden istifa etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, kapatılan Today’s Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş hakkında 18 Ekim 2016 tarihinde ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçundan tutuklama kararı çıkarıldı.

Kitapları :
2013 – İran Siyasetinin İç Yüzü
2012 – İran ve Terör Hasan Sabbah‘tan Bugüne
2012 – İran: Tehdit mi, Fırsat mı
1998 – Batı Medyasında İslam İmajı

Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.