Led Zeppelin Kimdir Biyografisi ve Hayatı

2 198

Led Zeppelin kimdir?, Led Zeppelin kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Led Zeppelin ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Led Zeppelin burcu nedir? Led Zeppelin memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Led Zeppelin Biyografisi

Bugün heavy metal’in büyük babaları olarak biliniyorlar. kendi dönemleri boyunca en özgün ve en ‘gürültülü’ blues yorumcusu olarak tanındılar.Led Zeppelin, 1968 yılında Jimmy Page tarafından kurulan İngiliz kökenli bir rock grubudur. Rolling Stones, Led Zeppelin hakkında “Rock tarihinin en uzun soluklu gruplarından biri” olarak tanıtmıştır. Gitarda Jimmy Page, bas gitarda John Paul Jones, davulda John Bonham ve vokalde de Robert Plant bulunan 4 kişilik bir gruptur.

Led Zeppelin, blues, rock ve metal kültürünü karıştırıp kendi yenilikçi müzik türünü benimsemiş ve çok başarılı olmuştur. 1980 yılında bateristlerinin ölümüyle beraber grubun dağılmasına rağmen, Led Zeppelin hala en çok saygı gören gruplardan biridir.

Led Zeppelin’i inceleyince ilginç bir faktör çıkıyor. 1971 senesinin Kasım ayında çıkardıkları bir albümde albüm ismi yerine sadece 4 tane ilginç şekil kullanıyorlar. Aslını söylemek gerekirse bu şekillerin her biri grubun başka bir üyesini temsil ediyor. Bağlı üç tane çemberden oluşan şekil John Bonham, Kelt şekli John Paul Jones, Mu uygarlığının simgesi Robert Plant ve “ZOSO” Jimmy Page olarak bilinmektedir.

Funk, psyhedelic öğeler, fusion gibi giderek ayrı birer tür olarak gelişen birden çok öğenin yanı sıra, biraz mitoloji, biraz mistisizm, bi hayli fazla folk müziği öğeleri karıştırdıkları müzikleri, 70’li yıllar boyunca listelerden inmedi. unutulmaz stairway to heaven şarkısı, radyo tarihinin en çok çalınan parçası oldu.

Led Zeppelin, toplam 300 milyonun üstünde albüm satışı başarısına ulaşmıştır. Yani The Beatles’dan sonra en çok dinlenen müzik grubudur. Grubun ilk ismi The New Yards’dır. Müziklerinde mitoloji, mistisizm ve folk müziği tınıları bulunmaktadır. The New Yard’ın konserlerinden birine gelen The Who grubunun bateristi Keith Moon bu grubu dinler. Ardından da yorum olarak “Siz bu kafa ile kurşun bir zeplin gibi yere çakılırsınız.” der. Grup metaforu beğenir ve ismini Led Zeppelin olarak değiştirir. 1969’da çıkan ilk albümleri de bu isimle olur. Değişik, yenilikçi melodileri ve yaratıcı şarkı sözleriyle, ilk albümleri çok beğenilir. ABD’de listelerde The Beatles’ın hemen arkasında, ikinci sırada yer alır.

Ardından ilk albümlerine benzer bir tarz olan Led Zeppelin II albümü çıkar. Grubun kendisine özgü sesleri daha da kendini belli eder. Ardından da Whole Lotta Love isimle efsane şarkı da grubun zirveye ilk adımı olarak adlandırılır. Grup ikinci Amerika turnesini de yaptıktan sonra dünya turuna çıkmaya karar verilir ancak Robert Plant bir araba kazasında hasar alınca turne iptal edilir. Ardından 1977 yılında Robert Plant, oğlunun ölüm haberini alır. Bu sebeple tam 1 sene hiçbir faaliyet yapılmaz. 1980 yılında ise John Bonham bir otel odasında, aşırı alkolden ölü bulunmuştur. Grup bu olaydan sonra dağılır. Josen yapımcı olur, Robert Plant solo kariyerine devam eder.

Led Zeppelin Albümleri :
1969, Led Zeppelin
1969, Led Zeppelin II
1970, Led Zeppelin III
1971, başlıksız
1973, Houses of the Holy
1975, Physical Graffiti
1976, Presence
1979, In Through The Out Door
1982, Coda

Konser Albümleri
1976, The Song Remains The Same
1997, BBC Sessions
2003, How the West Was Won

Singleları :
1969, Good Times Bad Times
1969, Whole Lotte Love
1970, Immigrant Song
1971, Black Dog
1972, Rock and Roll / Four Sticks
1973, Over The Hills and Far Away / Dancing Days
1973, D’yer Mak’er / The Crunge
1975, Trampled Under Foot / Black Country Woman
1976, Candy Store Rock / Royal Orleans
1979, Fool In The Rain / Hot Dog

2 Yorumlar
  1. FrbetElesy diyor

    Thanks, +

  2. betenAcask diyor

    don’t think anything

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.