Thom Yorke Kimdir? Thom Yorke Biyografisi ve Hayatı

0 28

Thom Yorke kimdir?, Thom Yorke kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Thom Yorke ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Thom Yorke burcu nedir? Thom Yorke memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Thom Yorke Kimdir? Thom Yorke Biyografisi ve Hayatı

Alternatif rock grubu Radiohead’in vokali ve gitaristi olarak bilinen İngiliz müzisyen. Radiohead’in dışında kendi solo projeleri de bulunan sanatçı, gitarın yanı sıra perküsyon, bas gitar, davul ve piyano gibi pek çok değişik enstürmanı başarıyla kullanmakta.

Thomas Edward Yorke, 7 Ekim1968 tarihinde, Wellingborough, Northamptonshire, İngiltere’de dünyaya geldi. Doğumunda farkedilen bir göz problemi yüzünden altı yaşına kadar bir dizi ameliyat geçirmek zorunda kaldı ve bu rahatsızlıktan dolayı gözünü bantla kapatmak zorunda kaldığı için sınıf dostlarının kendisi ile alay etmelerinden dolayı devamlı okul değiştirdi.

Müzikle ilk tanışması, 1978 yılında, babasının aldığı gitar ile başladı; bu dönemdeki en büyük idolü ise Queen’den Brain May’di. 11 yaşında ilk grubunu kuran Yorke, o senelerde taşındıkları Oxfordshire’da devam ettiği Abingdon okulunda ileriki senelerde Radiohead’i beraker kuracağı grup elemanları Ed O’Brien, Phil Selway, Colin Greenwood ve Jonny Greenwood ile tanıştı.

Liseden mezun olmasının ardından, 1988 yılında Exeter üniversitesine kayıt olan Yorke, bu okulda, hala beraber olduğu kız arkadaşı Rachel Owen ile tanıştı. 1991 yılında, Abingdon’dan beri beraber olduğu dostları ile beraber kurdukları grubun adını değiştirerek Radiohead koydular ve grup Alman plak firması Parlophone ile antlaşma imzaladı.

Radiohead adı altında ilk yaptıkları single olan Creep, dünya çapında bir başarı kazanarak grubun albüm oluşturma sürecini hızlandırdı. İlk albümleri Pablo Honey, 1993 yılında piyasaya sürüldü ve İngiltere listelerinde 22. sıraya kadar tırmandı. İkinci albümleri The Bends, ilk albümün başarısı üzerine R.E.M. grubu ile beraber gerçekleştirdikleri başarılı bir Avrulpa turu sonrasında yayınlandı ve büyük bir başarı elde etti.

1997 yılında, grup en çok bilinen albümleri OK Computer’i paylaştı. Albümün büyük başarısının ve eleştirmenlerden aldığı pozitif yorumların neticesinde Thom Yorke, eleştirmenler tarafından 90’lı senelerin en üretken alternatif rock isimlerinden birisi olarak gösterilmeye başlandı. OK Computer sonrasında grup 2000 tarihli Kid A, 2001 tarihli Amnesiac ve 2003 tarihli Hail to the Thief ile beraber daha elektronik müzik etkileşimli, caz ve avant-garde’dan da etkilenen bir tarzda eserler ortaya koymaya başladı. Grubun son stüdyo albümü In Rainbows, 2007 yılında, internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı.

Thom Yorke, 2006 yılında, ilk solo albümü olan The Eraser’i paylaştı. Nigel Godrich’in prodiktörlüğünde hazırlanan albüm, İngiltere listelerinde 3. ve Amerika listelerinde 2. sıraya kadar yükselmeyi başardı. Albümün en bi hayli beğeni alan şarkılarından birisi olan Analyse, The Prestige filminin soundtrackinde kullanıldı.

Grubuyla beraber Özgür Tibet konseri ve Ticaret Adaleti Hareketi gibi aktivist etkinliklerde konser veren Yorke, kendisini insan hakları taraftarı ve de savaş karşıtı olarak tanımlıyor.

Halen Oxford, İngiltere’de yaşayan Yorke, üniversiteden beri beraber olduğu kız arkadaşından Noah ve Agnes adında iki çocuğa sahip.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.