Ali Özütemiz Kimdir? Ali Özütemiz Biyografisi ve Hayatı

0 25

Ali Özütemiz kimdir?, Ali Özütemiz kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Ali Özütemiz ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Ali Özütemiz burcu nedir? Ali Özütemiz memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Ali Özütemiz Kimdir? Ali Özütemiz Biyografisi ve Hayatı

Kıvırcık Ali adıyla tanınmış olan Türk Halk Müziği sanatçısı. Pek çok ünlü sanatçımızla beraber çalışmış olan, kurduğu Grup Turnalar adlı grupla ve de solo projeleriyle fazlasıyla albüme imza atmış olan Özütemiz, 11 Ocak2011 tarihinde geçirdiği trafik kazası neticesinde hayata gözlerini yummuştur.

Ali Özütemiz, 10 Ekim1968 tarihinde, Tokat’da dünyaya geldi. Aşık Ali adlı bir halk ozanının oğlu olan Özütemiz, Turhal’da ilkokul eğitimini tamamlamasının ardından okulu bıraktı ve de 1983 yılında İstanbul’a gelerek bir saz atölyesinde çalışmaya başladı.

Genç yaşından beri saz çalmaya başlayan Özütemiz, Ali Kızıktuğ, Muhlis Akarsu, Arif Sağ ve Musa Eroğlu gibi bu sanatın büyük üstadlarını dinleyerek büyüdü. İstanbul Kasımpaşa’da bulunan Güngör Saz Evi’nde iki yıl boyunca çalışan sanatçı, bu dönemde öte yandan da sanatını icra etmeye devam ediyordu. Tepebaşı Gazinosu’nda düzenlenen ses müsabakasında birinci olmasının ardından bazen farklı iş dallarında çalışmak zorunda kalsa da sanatından hiçbir zaman ayrılmayan Özütemiz, kıvırcık saçlarından dolayı bu dönemde Kıvırcık Ali lakabını kazandı.

1988 yılında Şadıman Hanım ile dünya evine giren Özütemiz, bu evlilikten Ecemsu ve Eren adlarında bir kız ve bir erkek çocuk sahibi oldu. 19901991 yılları içerisinde askerlik görevini yerine getirmek için İstanbul’dan ayrılsa da, askerden dönmesinin ardından albüm çalışmalarına başlar ve 19941998 yılları içerisinde üç solo albüm yapar; fakat maddi imkansızlıklardan dolayı bu albümleri piyasaya veremez.

1995 yılında İbrahim Akkaya ve Mustafa Yılmaz ile beraber Grup Turnalar’ı kuran Özütemiz, bu grupla beraber iki albüm piyasaya çıkarttıktan sonra 1999 yılında ilk solo albümü olan Gül Tükendi Ben Tükendim’i paylaştı. Yurtiçinde ve Avrulpa’da pek çok konser veren Özütemiz, Edip Akbayram ve Sibel Can başta olmak üzere pek çok ünlü isme bestelerini verdi; ayrıca pek çok ünlü ismin konser ve albüm çalışmalarında yer aldı.

Ali Özütemiz, 11 Ocak2011 tarihinde, Çatalca-Tepecik mevkiinde geçirdiği bir trafik kazasının neticesinde hayata gözlerini yumdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.