Kurt Cobain Kimdir? Kurt Cobain Biyografisi ve Hayatı

0 22

Kurt Cobain kimdir?, Kurt Cobain kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Kurt Cobain ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Kurt Cobain burcu nedir? Kurt Cobain memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Kurt Cobain Kimdir? Kurt Cobain Biyografisi ve Hayatı

Kurt Donald Cobain, Amerikalı şarkıcı ve besteci.

20 Şubat1967‘de Washington‘da dünyaya geldi. Garson olan annesi ve otomobil tamircisi babasının ayrılmasının ardından büyük bir çöküş yaşadı ve anti-sosyal bir çocukluk geçirdi. Gençlik senelerinda dönemin en ünlü müzik grupları olan The Sex Pistols, Joy Division ve The Melvins gibi grupları dinledi. Lise eğitimini bitirdiktan sonra arkadaşı Kirst Novoselic ile birlikte Olympia‘ya giderek Nirvana adını verdikleri ve baterist Chad Channing‘in de dahil olduğu rock grubunu kurdular. 1988 yılına gelindiğinde konserler vermeye başlayan grubun müzik tarzı “grunge” olarak adlandırıldı. 1989 yılında ilk albümleri “Bleach” yayınlandı. 1990 yılında grubun davulcusu Channing, kendisinden bekleneni verememesinin üzerine yerini Dave Grohl‘e bıraktı.

1991 yılına gelindiğinde grubun tanınmasında esas rol oynayan albüm “Nevermind“, Geffen Records etiketiyle piyasaya çıktı. Bu albümde bulunan “Smells Like Teen Spirirt” şarkısıyla büyük bir başarı yakaladılar ve albüm yaklaşık on milyon kopya satmayı başardı.

Bir gece içinde gelen bu başarı Nirvana’nın 24 yaşındaki duygusal lideri Cobain üzerinde baskı yaratmaya başladı ve Kobain bu baskıyı üzerinden atabilmek için eroine başvurdu.

Şubat 1992 tarihinde rock şarkıcısı Courtney Love ile evlendi ve bu evlilikten 8 Ağustos1992‘de Francis Bean adını verdikleri kızları dünyay geldi. Eşinin hamile olduğunu öğrendikten sonra uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için tedavi görmeye başlayan Cobain’in bu çabası hüsranla sonuçlandı ve bir süre sonra yeniden eroin kullanmaya başladı.

1992 yılında “Incesticide” albümü piyasaya çıktı ve ardından 1993 yılında grubun son albümü “In Utero” yayınlandı. Grup, 1993 yılında MTV için bir unplugged çalışması yaptı ve hemen ardından Avrupa turnesine başladı. Acak Cobain’in giderek artan solunum problemleri yüzünden bu turne tamamlanamadı.

4 Mart1994‘te İtalya‘daki otel odasında fazlasıyla ağrı kesici ve şampanyayı birlikte almış şekilde bulundu. Koma halinde hastaneye kaldırıldı ve hayatı kurtarıldı. Bu olay basından saklandı ancak birkaç gün sonra, 5 Nisan1994 tarihinde Seattle şehrinde, tüfekle kendisini vurarak intihar etti. Ölümü hakkında sayısız spekülasyon yapılmasına rağmen, bu teorilerin hiçbiri ispatlanamadı ve bu ölüm kayıtlara intihar olarak geçti.

Kısa yaşamında bir çok başarıya imza atmış olan Cobain, grunge adı verilen müzik tarzı ile, günümüz alternatif rock müziğinin temellerini atmıştır. Nirvana albümleri hala büyük ilgi görmekte ve yüksek satış sayılarına ulaşmaktadır.
yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum.

Kurt Cobain’in intihar mektubu :

Daha çocukça şikayetleri olan, tükenmiş, deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak. Bu bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı. Yıllar boyunca, diyelim ki, cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak punk rock 101 derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu ispatlamıştır. Çok uzun senelerdir okuyup yazmakla birlikte dinlemekten, yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum.

Mesela sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı karşısında, beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury‘e olduğu gibi etkilemedi. Gerçek şu ki sizi aptal yerine koyamam. Hiçbirinizi. Bu kolay bir şekilde ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç,insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek. Bazen sahneye çıkmadan önce saati yumruklamak, zamanı durdurmak geçiyor içimden. Kulisteyken, ışıklar söndüğünde duyduğum çığlıklar da etkilemiyor beni.

Gücümün yettiğince değer vermek için her şeyi denedim ve deniyorum. Tanrım, inan bana deniyorum, ama bu yeterli olmuyor. Benim ve bizim bir çok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum. Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri, o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım. Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var. Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim, ama hâlâ herkes için beslediğim asabiyet, suçluluk ve anlayışı aşamadım.

Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum. Öyle çok ki, bu beni mutsuz hissettiriyor. Üzgün, küçük, hassas, değer vermeyen balık burcu. İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum! İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım. Sevgi ve neşe dolu, her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances’ in üzgün, kendine zarar veren, ölü bir rock’çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum. İyi yapıyorum, çok iyi. Ve minnettarım, ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum… Sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış! Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için. Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum.

Ben çok kararsızım, ümitsizim! Artık eski tutkum yok, ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha güzeldir.

Barış, sevgi ve hoşgörü dileğiyle, Frances ve Courtney sunağınızda yer alacağım. Lütfen devam et Courtney. Frances için hayatı çok daha mutlu olacak bensiz… Sizi seviyorum, sizi seviyorum!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.