Amy Winehouse Kimdir? Amy Winehouse Biyografisi

0 28

Amy Winehouse kimdir?, Amy Winehouse kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Amy Winehouse ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Amy Winehouse burcu nedir? Amy Winehouse memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Amy Winehouse Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Amy Jade Winehouse, İngiliz soul, caz ve R&B bestecisi ve şarkıcısı.

14 Eylül1983 yılında, kendisiyle aynı müzik sevgisini paylaşan Yahudi bir ailenin ikinci çocuğu olarak, Londra’nın kuzey bölgesindeki Southgate’te dünyaya geldi. Southgate’in banliyö bölgesinde büyüyen ve Alex adında ağabeyi olan Amy’nin babası Mitch Winehouse taksici, annesi Janis Winehouse eczacıydı. Southgate’in varoşlarında büyüyen Winehouse, çoğu caz müzisyeni olan akrabalarının da etkisiyle müzikle alakadar olmaya başladı. Eğitimine Southgate School’da başlayan Winehouse, daha sonra Ashmole School’a gitmek için okulundan ayrıldı.

9 yaşındayken annesi ve babası boşandı. Aynı dönemde babaannesi Cynthia Winehouse Amy’yi sanat okuluna gitmesi için teşvik etmeye başladı.

Babaannesinin de tavsiye ettiği Susi Earnshow Theatre School’a başladı ve burada 4 sene boyunca eğitim aldı. Bu sırada çocukluk arkadaşı Juliette Ashby ile Sweet ‘n’ Sour adında bir rap grubu kurdu ancak grubun ömrü çok da uzun olmadı. Grubu kurduğunda sadece 10 yaşındaydı.

Aykırı kişiliği yüzünden sık sık okul değiştiren Winehouse, Susi Earnshow Theatre School dışında Sylvia Young Theatre School, The Mount School, Mill Hill, BRIT School, Southgate School ve Ashmole School’da eğitim gördü.

13 yaşında ilk gitarına sahip olan Winehouse kendi bestelerini yapmaya başladı. Bu dönemde Bolsha Band adındaki yerel bir müzik grubunda şarkı söylüyordu. Bir sene içinde kendi bestelerini yapmaya başladı. Bu yıllar bunun yanında Winehouse’un uyuşturucuyla tanışmaya başladığı yıllar oldu.

20 Ekim2003 yılında, yapımcılığını Salaami Remi’nin yaptığı albümü “Frank” albümü yayınlandı. Genel olarak caz etkileşimlerinin bulunduğu bu albümdeki bestelerin tamamının yapımında Winehouse’da etkin rol üstlendi. Winehouse, iyi eleştiriler alan bu albümle adından söz ettirmeye başlamış oldu. “Frank” albümü ile 2004 yılında, İngiletere’nin en iyi kadın solisti ödülüne aday oldu. Aynı yıl Ivor Novello beste müsabakasında, en iyi modern beste ödülünü kazandı.

İlk albümün yayına girmesinın ardından yaklaşık 18 ay boyunca beste yapmayan Winehouse, tekrar çalışmaya başlayarak 30 Ekim2006 tarihinde “Black to Black” albümünü, yine Salam Remi’nin prodüktörlüğünde paylaştı. Bu albüm İngiltere listelerinde farklı zamanlarda bir numaraya çıkarak büyük bir başarı yakaladı. Black to Black albümünün ardından gelen single çalışmalarından “Rehab”, ulusal listelerde 7 numaraya kadar yükseldi. Aynı yıl MTV Müzik Ödülleri’nde gerçekleştirdiği performans sonrası bu şarkı, Time dergisi tarafından 2007 yılında, yılın en iyi on şarkısından biri olarak gösterildi.

8 Ocak 2007 tarihinde, aynı albümün ikinci single çalışması olan “You Know I’m No Good”u yayınlayan Winehouse’a şarkının rap vokallerinde Ghostface Killah eşlik etti.

Albümlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde yayına girmesinın ardından, uluslararası ünü daha da artan Winehouse, bu ülkede yakaladığı başarı ile bir ilke imza atarak, gelmiş geçmiş en iyi çıkış yapan yabancı kadın vokal olarak nitelendirildi.

Kendine has saç ve kıyafet stili, Karl Lagerfeld gibi moda tasarımcılarına ilham kaynağı oldu. Şarkıcının uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları, 2007’den ölümüne kadar haberlerde düzenli olarak yer aldı. Spekülatif hareketleri ve açıklamalarıyla magazin basınının peşini bırakmadığı Winehouse, uyuşturucu kullandığı yönündeki suçlamalarla hep yüz yüze kaldı.

Boşandığı eşi Blake Fielder Civil ile birliktelikleri esnasında farklı sebeplerle sık sık yasal sorunlar yaşadılar ve eşi kısa bir süreliğine hapse girdi.

2007 yılında Blake Fielder Civil ile evlendi. 2009 yılında boşandı. Boşandıktan sonra Reg Traviss ile birlikte olmaya başladı.

Winehouse, Londra‘daki evinde 23 Temmuz 2011 tarihinde ölü bulundu. Daha sonra cesedi cenaze töreni arkasından Golders Green Crematorium’da yakıldı.

Winehouse yaşamını kaybettikten sonra babası kızı adına Amy Winehouse Vakfı’nı kurdu ve vakfa yapılan bağışlarla özellikle uyuşturucu bağımlısı ve hasta çocuklara yardım etmeye ve çocukları rehabilite etmeye başladı. 26 Haziran 2012’de Winehouse’ın babası Mitch Winehouse kızının hayatını kendi gözlerinden anlatan ‘Kızım Amy’ kitabını Amerika’da çıkardı.

Albümleri :

2006 Black to Black

2003 Frank

Ödülleri :

2008 – Grammy Ödülleri; En İyi Pop Vokal Albümü adaylığı, En İyi Kadın Pop Vokal Performansı adaylığı, En İyi Yeni Şarkıcı adaylığı, En İyi Şarkı (Rehab) adaylığı, Yılın Albümü adaylığı.

2008 – Brit Awards; En İyi İngiliz Şarkıcı Ödülü adaylığı.

2007 – Vibe Awards; Yılın Sanatçısı Ödülü adaylığı.

2007 – MTV Avrupa Müzik Ödülleri; Yılın Albümü adaylığı, En İyi Yeni Sanatçı Ödülü adaylığı.

2007 – MOBO Awards; En İyi İngiliz Kadın Sanatçı Ödülü

2007 – Ivor Novello En İyi Modern Şarkı Ödülü (Rehab)

2004 – Brit Awards – En İyi Kadın Sanatçı Ödülü adaylığı

2004 – Ivor Novello En İyi Modern Şarkı Ödülü (Stronger Than Me)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.