Oktay Tem Kimdir? Oktay Tem Biyografisi

0 11

Oktay Tem kimdir?, Oktay Tem kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Oktay Tem ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Oktay Tem burcu nedir? Oktay Tem memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Oktay Tem Biyografisi

Bir bilmecem var çocuklar- Haydi sor sor Eti…Eti…. Eti….reklamının müziği kendisine aittir.Oktay Tem, 1942 yılında Ankara’da doğmuştur. ilkokulda mandolinle başlayan müziğe ilgisi ortaokul ve lise senelerinda akordeon ve piyano ile devam etti. Sahne senelerinda da Ankara Atatürk Lisesinden müzik öğretmeni olan Kompozitör Kemal İlerici’den Türk Müziğinde Dil Örgüsü, Makamlar, Usüller ve Bestecilik Tekniği ile ilgili konularda çok yararlı dersler aldı.

Oktay Tem, 1965 yılında beste çalışmaları esnasında, Ankara Gençlik Parkı Göl Gazinosu’nda, başta Zeki Müren olmak üzere Nesrin Sipahi, Hamiyet Yüceses, Güneri Tecer, Neşe Can gibi değerli sanatçılara akordeon ve piyano ile eşlik ederken, aynı sahneleri paylaştığı saz üsdatlarından da yararlandı.

1966 Temmuz ayında Sevim Tuna‘ya eşlik ederken onun teşvikiyle solist altı olarak mikrofonu eline aldı ve birden çok ünlü mekânda sevenleriyle beraber oldu. 1972 yılında piyanist şantör olarak o senelerin modasını yarattı. Ankara, İstanbul ve İzmir’in en güzel mekanlarında Taverna ve müzikli restaurantların vazgeçilmez sanatçısı olarak çalıştı.

Farklı enstrûmanlara duyduğu ilgiyi sahnesine de taşıyan Oktay Tem, bir gece içinde, başta piyano olmak üzere yaylı tambur, ud, kanun, bağlama, trompet, fülüt ve armonika çalarak söylediği şarkılarını renklendirdi.

Yd. Sb. Öğretmenlik için 1. sınıfında sahne çalışmaları için yarım bıraktığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini yorucu sahne çalışmalarına rağmen sene kaybetmeden bitirdi (1974-1978). Bunun yanında söz ve müziği kendisine ait şarkılarından 3 single ve 1 longplay yaptı. Aranan bir müzisyen olarak Ankara, İstanbul, İzmir ve Pamukkale’de yıllarca sahne aldı.

TRT‘nin tek kanal olduğu senelerde (1972) Gelin Yarışalım adlı çocuk programının sunuculuğunu yaparken gelen teklif üzerine bugün hala bir reklam klâsiği olan “Bir bilmecem var çocuklar- Haydi sor sor Eti…Eti…. Eti…..” reklam jingle’ını besteleyip seslendirdi.

Günaydın ve Yeni Asır gazetelerinde yayınlanan 3 foto roman da oynadı. Halen 90’e yakın olan bestesinden 20 tanesi TRT Repertuarında bulunmaktadır. 40 bestesinin ise sözleri kendisine aittir.

Marmaris İçmelerdeki kendi mekânı olan ”Nihavend Home Club” de 12 yıl unutulmaz güzellikleri sevenleriyle paylaştı. Şarkı sözlerinin yanında şiirler de yazan sanatçının Antoloji ve diğer şiir sitelerinde 77 şiiri yayınlanmaktadır.

2009 yılında Muğla Akyaka Belediyesi TSM Korosunun şefliğini yaparken yönettiği 5 konser ile bölge halkının takdirlerini kazandı. Aynı yıl “Samsun 19 Mayıs Beste Yarışması”na katılarak finalist oldu ve Samsun da yapılan final gecesinde “Bakınca Kalbimi Yakan O Gözler “adlı mahur bestesiyle (söz ve müzik dalında) 2 mansiyon kazandı. 2010’da Karaman Valiliğince düzenlenen 1.Yunus Emre Şiirleri Beste Yarışmasında“Bir Gün” adlı rast bestesi ile finalist olarak plaket aldı.

Evli ve 3 çocuklu olan Oktay Tem, 15 yıldır oturduğu Marmaris’ten ayrılarak 1 Eylül 2011’de Kuşadası’na yerleşti. Daha sonra Datça’ya yerleşip halen orada yaşamakta olup kendi adını taşıyan korosuyla müzikseverlere ücretsiz konserler vermektedir.

Kitapları :
2013 – Oktay Tem, Şiirleri, Şarkı Sözleri Ve Besteleriyle

Öyle bir bestesi var ki o da herkesin, özellikle orta yaşlıların hafızalarına kazındığı ve zamanında dilimizden hiç düşürmediğimiz bir reklam müziği :
“- Bir bilmecem var çocuklar.
– haydi sor sor. Çayda kahvaltıda yenir.
– Acaba nedir nedir?
– Bisküvi denince akla…
– Tamam şimdi buldum.
– Hemen onun adı gelir….”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.