Georges Enescu Kimdir? Georges Enescu Biyografisi

0 20

Georges Enescu kimdir?, Georges Enescu kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Georges Enescu ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Georges Enescu burcu nedir? Georges Enescu memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Georges Enescu Biyografisi

Romanya’nın en büyük bestecisi Enescu, Romen halk müziği motiflerini taşıyan yapıtlarıyla tanınmıştır.

Ticaretle uğraşan baba Enescu ile güzel sesli Maria’nın ikini çocukları olarak 1881 yılında Liveni’de dünyaya geldi.

Üç yaşında kemana olan tutkusundan dolayı çeyrek boy bir kemana sahip oldu.Kemancı Nicolas Chioru’dan ilk keman derslerini almaya başladı.Dört yaşındayken yüksek düzeyde ders veren kemancı ve besteci A.Caudella’nın öğrencisi oldu.

1888 yılında Viyana Konservatuarı’na yazıldı burada Prof. Hellmesberger’den keman, Prof. Fuchs’dan armoni dersleri aldı.

1894 yılında Viyana’da Brahms’la tanıştı; onun önerisi üzerine Paris Konservatuarı’na gitti.Orada A.Thomas’tan keman, J.Massenet, A.Gedalgeve G.Faure’den bestecilik dersleri aldı.

1897 yılında kontrpuan ve füg sanatında ikincilik ve keman yorumu müsabakasında da birincilik ödülü kazandı.Aynı yıl viyolonsel, org ve piyano çalışarak bu enstürmanları da ustaca çalmaya başladı.

1898 yılında Paris’te ilk bestesi olan Romen Şiiri seslendirdi ve bu eser büyük başarı kazandı.1899’da Paris Konservatuarı’nı birincilikle bitirdi ve keman virtüözü olarak konser gezilerine çıktı.

Avrupa gezilerini dikkatle izleyen Romanya Kraliçesi tarafından saray kemancılığına atandı ve 1912 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Romen ulusal müzik okulunun kurucusu olan Enescu bir süre sonra tekrar Paris’e döndü.

Ecole Normal de Musique’nin yüksek sınıflarına keman eğitimi ve edebiyatı üzerine dersler vermeye başladı.Saygın bir keman öğretmeni olan Enescu ünlü kemancı Jehudi Menuhin’i yetiştirdi.

1923 yılında Amerika’ya konser gezisi düzendi.Ünlü Philadelphia Symphonie Orkestrası‘yla New York’ta verdiği konserlerde orkestra şefi olarak tanındı.

1936’da Paris’te bestelediği tek operası Oedipe’yı oynattı.2.Dünya Savaşı senelerinı Bükreş’te geçirdi.

1946 yılında yeniden Amerika’ya giderek New York’ta keman öğretmenliğine devam etti.Kendini ve ulusu Romanya’yı iyice tanıttı ve 1950 yılında Paris’e döndü.

Bütün hayatı boyunca 1 opera, 3 senfoni ve 3 tane de keman piyano sonatı yazan sanatçı, hayatının son senelerinda Romen Bestecilik akımına önderlik etti.

1954 yılında hastalanarak çalışamaz duruma geldi.Değerli keman virtüözü eğitimcisi ve orkestra şefi Enescu 4 Mayıs 1955 tarihinde Paris’te yaşamını yitirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.