Cesar Franck Kimdir? Cesar Franck Biyografisi

0 22

Cesar Franck kimdir?, Cesar Franck kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Cesar Franck ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Cesar Franck burcu nedir? Cesar Franck memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Cesar Franck Biyografisi

Belçikalı-Fransız orgcu ve besteci Cesar Franck, romantik yapıtlarıyla ünlenmiştir.

Banker Auguste ve müziksever İsabele’in ikinci çocukları olarak 1822 yılında Liege’de dünyaya geldi.

İlkokulla birlikte öğrenim yapan Liege Konservatuarı’na girdi.Burada piyano öğrendi ve karma korosunda şarkılar söyledi.

1834’de Aix ve Brüksel’i de kapsayan konser turnesine çıktı.Ertesi yıl Paris’e gönderildi ve Paris Konservatuarı öğretmenlerinden Bohemyalı besteci Anton Reicha’dan ders aldı.

1837’de Füg Ödülü’nü, 1838’de piyanoda Büyük Şeref Ödülü’nü, 1840’da Füg’dan birinci, 1841’de de ikinci org ödülünü kazandı.

1840’da önemli 3 trio besteledi.Bu trioları Franz Liszt’de çok beğenmiş bunun üzerine Franck, 4.trio’sunu ünlü piyanist Listz için yazdı.

Bu dönemde Çiftlik Kahyası, Hulda ve Ghisella gibi deneme operalar yazdı.Hayatını devam ettirebilmek için piyano öğretmenliği yaptı ve org dersleri verdi.

1848 yılında Desmousseaux adlı bir aktörün kızıyla evlendi.

1851’de Saint-Jean-Saint-François Kilisesi’nin, 1858’de de koro şefliğini yaptığı Sainte-Clotilde Kilisesi’nin orgcusu oldu.

1872’de Par’s Konservatuarı’na org profesörü olarak atandı.Franck, konservatuara katıldıktan sonra öğrenim yeri adeta bir sanat merkezi durumuna geldi.

Aynı yıl Fransız besteci Vincent a’Indy, Franck’ın öğrencileri arasına katıldı.Franck’ın çevresi Einest Chausson, Pierre de Breville, Charles Bordes ve Guy Ropartz’ın katılmasıyla 1880‘lerin başında tamamlandı.

Franck, yalnız sanat için sanatı sevdi.Sanatçı, başkaları hakkında önyargılara varırken hoşgörülükle hareket ederdi.

1890 senesinin mayıs ayında trafik kazası geçiren ünlü besteci ayağını incitti ve bir gece yarısı orgunu çalmaya giderken düştü.8 Kasım 1890 tarihinde Paris’te yaşamını yitirdi.

Eserleri: Üç Motet, Messe a Trioix Voix, Trois Offertoires, Panis Angelicus, Redemption, Les Eolides, Psyche, Piyano ve Yaylı Çalgılar İçin Fa Minör Beşli, Re Majör Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Keman ve Piyano İçin La Majör Sonat, Six Pieces, Triois Pieces, Trois Chorals, Prelude Choral ef Fugune.
Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.