Mehmet Türker Kimdir Biyografisi ve Hayatı

0 65

Mehmet Türker kimdir?, Mehmet Türker kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Mehmet Türker ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Mehmet Türker burcu nedir? Mehmet Türker memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Mehmet Türker Biyografisi

Mehmet Türker, 3 Ocak 1944 tarihinde doğmuştur.Mehmet Türker, gazeteciliğe 1962 yılında Gece Postası Gazetesi’nde başladı ve sırasıyla Yeni İstanbul, Yeni Gazete gazetelerinde çeşitli sahalarda muhabir olarak görev yaptı. Hürriyet, Meydan, Gözcü gazetelerinde yönetici olarak çalıştı. Hürriyet Gazetesi‘nde kısa bir muhabirlik zamanından sonra gazetenin 20 yıl boyunca İstihbarat Şefliği ve Haberler Müdürlüğünü yaptı.

SÖZCÜ Gazetesi‘nin kuruluşunda yer aldı. Köşe yazarlığına başladığı Meydan Gazetesi ve Gözcü Gazetesi’nde bunun yanında Yayın Koordinatörlüğü, Haberler Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1963 yılında ABD’li Prof. Charles Hulten’in Direktörlüğünü yaptığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Gazetecilik Semineri Sertifika programını tamamlayarak, Burhan Felek ve Prof. Hulten imzalı “Başarı Sertifikası” aldı; 1968 yılında işçi sendikaları başarı ödülüne, 1971 ve 1976 senelerinda haber ve seri röportaj dallarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin başarı ödülüne layık görüldü.

1985 yılında ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçilerek Onur Belgesi ve Onur Madalyası sahibi oldu.

2012 yılında da İstanbul Gazeteciler Derneği tarafından “Babıali’de 50. Altın Yıl” ödülü verilen Mehmet Türker, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin “2015 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne” lâyık görüldü.

Kasım 2016’da “Yazık ettiler güzelim ülkeye” isimli ilk kitabını paylaştı.

Mehmet Türker, Sevil Hanım ile evli idi. Meltem Taşdemir adında bir kızı mevcuttur.

Mehmet Türker, uzun süredir tedavi gördüğü akciğer kanserine yenik düşerek 28 Ocak 2017 tarihinde 73 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Kitapları :
2016 – Yazık ettiler güzelim ülkeye

Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.