Nino Varon Kimdir? Nino Varon Biyografisi

0 16

Nino Varon kimdir?, Nino Varon kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Nino Varon ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Nino Varon burcu nedir? Nino Varon memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Nino Varon Biyografisi

Nino Varon: “Tatları doğru yakalamazsan ne ilişki, ne ticaret, ne iş, hiçbir şey olmaz, hele sanat hiç olmaz.”Nino Varon, 13 Temmuz 1944 tarihinde Kudüs, İsrail’de doğmuştur. Babası Richard Varon’dur. İstanbul’da yaşayan anne ve babası dayısının daveti üzerine Filistin’e, Kudüs’e gittiğinde orada doğmuştur. Yahudi asıllı müzisyen ve yapımcıdır. Türkiye vatandaşıdır. Nino Varon, Kışları İstanbul’da yazları ise Büyükada’da yaşayan bir ailede büyüdü. 13 yaşında geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle saçlarının dökülmesi onu müziğe yönlendirmiş. Ortaokulda iken gitar çalmayı öğrenmiş. Orta öğrenimini İstanbul‘un Şişli beldesinde bulunan özel Saint Michel lisesinde bitirdi. Üniversiteye gitmeyi hiç düşünmedi.

İstanbul Büyükada’da kurduğu gurup ile Ada’daki aile mekânlarında çalmış. Nino Varon, zamanının amatör gruplarında uzun yıllar gitar çaldıktan sonra 1965 yılında askerliğini Sivas Ordu Evi’nde yaptı. 1967 yılında askerlik dönüşünde işinde uzman müzik hayatına atıldı. İstanbul‘da Cem Karaca ve Barış Manço‘yla tanışan Nino Varon, ünlü jazz kulüplerinden Karavan Payvon’da uzun bir süre Cem Karaca‘yla sahneye çıktı.

Daha sonra, gitarist arayan dönemin büyük orkestrasına sahip Şerif Yüzbaşıoğlu ile görüştüğünde “Biraz çalışman lazım” dediğinde morali bozulan Nino Varon, babasının arkadaşı olan Odeon’un genel müdürünün teşviki ile 1967 yılında 23 yaşında iken Odeon’da müzik yapımcılık hayatına başladı. Önceleri Türkiye’de yayına girecek yabancı parçaları seçiyor. Dünyada bile listelere girmemiş şarkılar keşfetti.

Nino Varon, 1970 yılında çok sevdiği nişanlısından ayrılıyor. Bu üzücü olay aslında onun söz yazarlığının da başlangıcı oluyor. O gece efkarlı bir halde kağıda şu sözleri not düşüyor: “Bu akşam çok efkarlıyım/ Kalbim neden kan ağlıyor/Bunu bir bilsen sevgilim…” Bu sözler kısa bir süre sonra Tanju Okan‘ın sesiyle hayat bulup “Hasret” şarkısı olup kitleleri peşinden sürüklüyor. Varon efsanesi de başlamış oluyor. Hasret, 70’lerin müzik listelerinde uzun süre ilk sıralarda kaldı.

Kayahan’a sahnede iken gitarı nasıl tutacağından imzasına kadar çok şeyi öğretti. 1972 yılında Altın Ses Müzik Yarışması’na birinci olan Nilüfer’in “Kalbim Bir Pusula” adlı okuduğu şarkıyı Odeon plak şirketinden çıkardı.

Odeon’da müzik yapımcılıktan sonra Fransa’ya giden Nino Varon, yurt dışına gidip geldikten sonra daha önce tanıdığı en iyi arkadaşının kardeşi olan Jenny ile 1973 yılında evlendi. 1974 yılında Richie (Richard) adında ilk oğulları olmuştur, 1978 yılında Robby (Robert) adında ikinci oğulları dünyaya geldi. 1995 yılında sonra Büyükada’ya yerleşti ve bir nevi emeklilik hayatı yaşamaya başladı. 2005 yılında ise karısı Jenny’yi kaybetti.

1973 yılında evlendiği gün düğün otomobilinin arkasına Melih Kibar ve Zeynep Talu tarafından bağlanmış tenekelerle nikahtan hemen sonra stüdyoya gitti ve Tanju Okan’ın “Gözünde Yaşlarla” şarkısının son rötuşlarını yaptı.

Nino Varon, müzisyenlik yaşamında Nilüfer, Tanju Okan gibi 70’in üzerinde sanatçıyla çalıştı, onlarca tanınmış beste ve güfteleri listelerde başa oynamıştır. Ajda Pekkan, Timur Selçuk, Nilüfer, Tanju Okan, Füsun Önal, Modern Folk Üçlüsü, Melike Demirağ, Juanito’ya da yıllarca prodüktörlük yaptı. Nino Varon, Türkiye’de 70’ten fazla şarkıcıya çalışmış, ya şarkı yazmış, ya şarkı seçmiş ya da prodüksiyonu dizayn etmiş.

Nilüfer‘in 1973’te çıkardığı 45’liklerden ön yüzündeki ‘Göreceksin Kendini’ isimli şarkı, Anne Marie David‘in Eurovison şarkısı Tu te reconnaitras şarkısına Türkçe söz yazarak aranje eden ve diğer bir 45’liğinin arka yüzündeki ‘Sen de Söyle’ isimli şarkı, müziği Siegel-Loose‘a ait orijinalini Irene Sheer‘in söylediği ‘Goodbye Mama’ şarkısına söz yazarak aranje eden Nino Varon idi. 1976 yılında ise Nilüfer‘in sözlerini Tuğrul Dağcı‘nın yazdığı 45’lik şarkısı ‘Boşver’ isimli şarkının bu kez de müziğini yapan Nino Varon yaptı.

1974‘te müziği Pierre Bachelet‘e ait Hervé Roy‘un seslendiriği Emmanuelle isimli şarkıyı Yeşil Giresunlu ile birlikte Tanju Okan için ‘Yıldönümü’ adlı şarkıya aranje etti.

1974 yılında Yılmaz Güney’in isteği üzerine, Arkadaş filminin müziğini Şanar Yurdatapan ile birlikte hazırladı.

Nino Varon, Odeon plaktan Prodüktörlüğünü 1975 yılında yaptığı sözlerini Şükran Akannaç’ın yazdığı ve bestesini Georges Moustaki’nin hazırladığı, Tanju Okan‘nın okuduğu “Hasret” adlı eseri 45’lik plak olarak çıkardı.

1976’da Ömür Göksel‘in o yıl hit olmuş “Üç Gün Önce Beş Gün Sonra” isimli 45’liğinin arka yüzündeki Bana Düğüm Attın isimli şarkının söz, müzik ve uygulamasını Yeşil Giresunlu ve Nino Varon yapmıştır.

Boş zamanlarında resim de çizen Nino Varon’un ender yaptığı sergileri de olmuştur.

2000 yılında Demet Sağıroğlu’nun okuduğu şarkı “Papatya falları”nı da prodüktörlüğünü yaptığı gibi sözlerini de Nino Varon yazmıştır. 2004’te Nilüfer‘in Sürprizler isimli albümüne prodüktörlük yaptı.

Karısı Jenny yaşamını kaybettikten sonra, şarkılarını onun özlemiyle süslemeye başladı. Jenny için yazdığı parçaları, dostlarının ısrarıyla ‘Ninovari’ adındaki albümde topladı.

Albümleri :
2010 – Arka Pencere (Zeynep Doruk, Nino Varon, Ufuk Akyıldız birlikte)
2008 – Ninovari
2000 – İtiraf

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.