Ünol Büyükgönenç Kimdir? Ünol Büyükgönenç Biyografisi

0 64

Ünol Büyükgönenç kimdir?, Ünol Büyükgönenç kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Ünol Büyükgönenç ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Ünol Büyükgönenç burcu nedir? Ünol Büyükgönenç memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Ünol Büyükgönenç Biyografisi

Şarkıcı, gitarist ve besteci Ünol Büyükgönenç, Cem Karaca ve Kardaşlar ile yaptığı çalışmalar dışında, solo kariyeriyle de tanınır. 1979 yılında üç dalda Altın Mikrofon birincisi olmuştur. Ünol Büyükgönenç, 1946 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’da Konservatuvarın Piyano Solfej ve Keman bölümünde üç yıl okuduktan sonra ayrıldı askere gitti. 1965 senesi sonları ve 1966 senesinde, askerliğini Çanakkale Ordu Evi orkestrasında yaptı.

Ünol Büyükgönenç, askerlik dönüşü 1966 yılında evlendi.

Ünol Büyükgönenç, 1968 yılında müzisyen Gürol Ağırbaş‘ın babası Salim Ağırbaş orkestrasında gitar çalarak adını duyurdu. 1969 yılında Cem Karaca‘nın gitarist Seyhan Karabay ve baterist Leon Habib ile kurduğu Kardaşlar grubuna katıldı.

Ünol Büyükgönenç, Cem Karaca ve Kardaşlar grubu ile 1970 yılında çıkardıkları “Dadaloğlu” plağı ile ünlendiler. Sonraki sene de 45’likler çıkarmaya devam ettiler. Büyükgönenç hem gitar çalarken, “Oy Gülüm Oy” şarkısının sözü ve müziğini, “Kara Sevda” şarkısının sözlerini Cem Karaca ile hazırladı. Bu plaklarda gitarın yanında bağlama da çalmaktaydı.

1973 yılında Cem Karaca‘dan ayrılan; aralarında Ünol Büyükgönenç’inde bulunduğu Kardaşlar gurubu Ersen Dinleten ile anlaşmaya vardı. Bu dönemde grubun tek solo 45’liği yayınlandı. Bu plağın vokallerini Ünol Büyükgönenç yaptı. Ersen Dinleten ile iki 45’lik plak yayınlanırken, Ünol Büyükgönenç, Ersen Dinleten‘in “Yine Seni Tanırım” şarkısını yazdı. Ersen Dinleten ile birliktelik sonrası Kardaşlar, Seyhan Karabay önderliğinde müziğe devam ederken, Ünol Büyükgönenç gruptan ayrıldı.

Mart 1974 yılında Cem Karaca, Ünol Büyükgönenç ile anlaşarak klavyeci Uğur Dikmen ve bas gitara Oğuz Durukan ve yine eski Kardaşlar bateristi Hüseyin Sultanoğlu ile birlikte Dervişan gurubunu kurdu. Ancak Uğur Dikmen ve Oğuz Durukan ile anlaşamayan Ünol Büyükgönenç Haziran 1974 ayında guruptan ayrıldı.

Dervişan gurubundan ayrılan Ünol Büyükgönenç, Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip Pan-Am havayolu şirketinde çalıştı. Döndükten sonra 1974 yılında Kardaşlar olarak Fikret Hakan ile bir 45’lik plak yaptılar ancak Ünol Büyükgönenç bundan sonra gruptan ayrılıp bir süre müzikten uzak kaldı.

Mayıs 1977 yılında Dervişan ile birlikte CHP için “Yeni Bir Türkiye” şarkısını yaparak, içinde bir de Bülent Ecevit posteri bulunan plak yaptı. Ancak plak CHP tarafından satın alınmayınca Büyükgönenç bu plağın dağıtımına son verdi.

1979 yılında Saklambaç gazetesi tarafından düzenlenen Altın Mikrofon Yarışmasına katıldı. Ünol Büyükgönenç “Dışarıda Kar Yağıyor” şarkısı ile birinci oldu. Dünya Çocuk Yılı olan 1979’a da göndermede bulunan şarkının hit olması ile TRT‘de de görünmeye başladı. 1979 yılı sonunda Hey dergisinin gerçekleştirdiği müzik ödüllerinde en yakın rakibi Zerrin Özer‘den 3000 oy fazla alarak “Yılın Ümit Veren Sanatçısı” seçildi.

1979 yılında Nazım Hikmet şiirlerinden bestelediği şarkılardan oluşan “Güzel Günler Göreceğiz” adlı albümünü 12 Eylül darbesi (1980 askeri darbe) sonrası yayınlayabildi. Bu albümden sonra 1980’lerin ortalarında konser vermeye geri döndü. Konserlerini gitar, mey, ud ve zurna eşliği ile verirken, bir pandomim sanatçısı da ona eşlik etti. “Şairler-Dizeler-Ezgiler” konserlerinde Ahmet Kaya, Selda Bağcan ve Yeni Türkü ile sahne aldı.

1992 yılında yayınlanan Türkiye’nin ilk sosyal sorumluluk projesi olan, UNICEF ve TBMM‘nin desteklediği “Sev Dünyayı” adlı kasette yer aldı. Adalet Sertan Ayhan‘ın önderliğinde, sözlerini Cem Karaca ve Can Ayhan‘ın yazdığı ve İsviçre‘de yaşayan ünlü Türk besteci Atilla Şereftuğ tarafından bestelenen Sev Dünyayı projesine Türkiye‘nin en ünlü sanatçıları katılmıştır. Bu şarkı, New YorkBirleşmiş Milletler Binasında dünyanın her ülkesinden gelen 2.500 çocuk tarafından da seslendirilmiştir.

Albümleri :
Solo :
1977 – Yeni Bir Türkiye / Oy Gülüm Oy
1979 – Dışarıda Kar Yağıyor / Kız Çocuğu
1979 – Güzel Günler Göreceğiz

Kardaşlar :
1973 – Çökertme / Deniz Üstü Köpürür

Cem Karaca& Kardaşlar :
1970 – Dadaloğlu / Kalender
1971 – Oy Gülüm Oy / Kara Sevda
1971 – Tatlı Dillim / Demedim mi?
1971 – Kara Yılan / Lümüne
1971 – Acı Doktor (Kısım 1) / Acı Doktor (Kısım 2)
1971 – Kara Üzüm / Mehmet’e Ağıt
1972 – Askoros Deresi / Üryan Geldim
1972 – Hasan Kalesi / Üryan Geldim (Almanya için)
1972 – Askoros Deresi / Kazak Abdal (Almanya için)
2007 – Püsküllü Moruk (1971’de kayıt edildi)

Ersen Dinleten& Kardaşlar :
1973 – Çakmağı Çak / Güneşe Dön Çiçeğim
1974 – Metelik / Yine Seni Tanırım

Fikret Hakan& Kardaşlar :
1974 – Dostun Gülü / Löberde

Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.