Gioacchino Rossini Kimdir? Gioacchino Rossini Biyografisi

0 17

Gioacchino Rossini kimdir?, Gioacchino Rossini kaç yaşında?, bu makalemizde sizlere Gioacchino Rossini ile alakalı detaylı biyografi yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Gioacchino Rossini burcu nedir? Gioacchino Rossini memleketi neresi? gibi cevapları da bulabilirsiniz.

Gioacchino Rossini Biyografisi

Operalarıyla ünlü İtalyan besteci Gioacchino Rossini kırkı aşkın opera yazmıştır. 

Babası Anton trompetçi, annesi Renata opera şarkıcısı olan ailenin oğulları olarak 1792 yılında dünyaya geldi.

Babası 1796’da siyasal çatışmalarda, Fransız Devrimi’nden yana olduğu için tutuklandı. Annesi yaşamını şarkıcı olarak kazanmak zorunda kaldı.

Rossini ise üç yıl klavser dersleri aldı, daha sonra Angelo Tesei ile şan ve armoni çalıştı. Kısa zamanda kendini geliştirerek kilisede solistlik yapmaya başladı.

1806 yılında Bologna’da Filarmoni Okulu’na girdi. Birçok şarkıcı yetiştiren Mombelli ailesi için ilk kez 1812’de sahnelenen “Demetrio e Polibio” adlı ilk opera seria’sını yazdı.

İlk ciddi operasını 1810’da besteledi ve 1812 yılına doğru daha şimdiden beş opera meydana getirdi. İtalya’nın en büyük bestecisi olarak tanındı.

1813’de Venedik’te yazdığı “Tancred” adlı operası onun daha çok tanınmasını sağladı. Bu sıralarda bir “İtalyan Kızı Cezayir”de adlı operasını da besteledi.

Napoli Tiyatrosu’nun müdürü Barbaja, sene de en az iki opera yazması üzerine Rossini ile kontrat yaptı ve kendisine 15.000 frank maaş bağladı.

Elizabeth” adlı eseri yeni bir uvertürle desteklenerek önemli bir başarı daha kazandı. Bu başarı üzerine 1816 karnaval sezonu için Roma’dan çağrıldı.

Roma’da ilk operası başarılı olmadı, ikincisi Almaviva’da başarısızlığa uğradı ve kısa bir süre sonrada “II Barbiere di Siviglia” olarak değiştirildi.

Aynı yıl Napoli’de “Otello” operasını yazdı. 1817’de “Külkedisi” , 1818’de “Musa Mısırda” adlı çok kıymetli operalar daha yazdı.

28 yaşındayken Napoli Tiyatrosu şarkıcılarından soprano İsabella ile evlendi. 1822 yılında konserli ve süvareli geziler yapmak üzere Londra’ya gitti.

Konser turnesi 5 ay sürdü oradan konserler vermek ve kendisini tanıtmak üzere Paris’e geçti. Fransa’da önce 18 ay İtalyan Tiyatrosu müdürlüğünde müzik müfettişi ve kral bestecisi oldu.

Venedik’te “Tancred” operasıyla başlayan zaferleri “Guillaume Tell” operasıyla Paris’te bitti. Bu son operasından sonra 30 yaşında opera yazmayı terk etti ve emekliye ayrıldı.

1845’de ilk eşi yaşamını kaybettiğü için yeniden Olmpe Pelisie adında bir müziksever dul kadınla evlendi.

13 Kasım 1868 tarihinde Paris yakınındaki Passy’de yaşamını yitirdi. Paris‘de toprağa verildi.

Fakat 18 sene sonra İtalya, Rossini’nin mezarını geri istedi. Rossini yine törenle İtalyan hükümetine teslim edildi ve sanatçı son uykusuna uğurlandı.

Eserleri:
Demetrio e Polibio, La Cambiale di Matriminio, Ciro İn Babilonia, La Scala di Seta, Tancredi, Aureliano in Palmira, Sigismondo, Almaviva, La Gazzetta, Otello, La Cenerentola, La Gaza Ladra, Armida, Adelaide di Borgogna, Mose in Egitto, Adina, Ricciardo e Zoraide, Ermione, Zelmira, Semiramide, Guillaume Tell.
Kaynak:Biyografim.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.